İlhan Arsel'in Şeriat ve Kadın adlı eserinde kadına dair yorumlarının tefsir ilmi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Ilhan Arsel's interpretations concerning women in his work titled Şeriat ve Kadın from the perspective of tafsir
- Tez No: 1011732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN HARBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân'ı Kerim, nüzulünden itibaren farklı açılardan çalışmalara konu edinilmiş olup söz konusu çalışmaların bazıları eleştirel bir bakış açısına sahiptir. Bu eleştiriler de kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bunlardan bir kısmı bazı âyetlerin akla aykırı olduğu veya Kur'ân'ın vahiy ürünü olamayacağı iddiaları üzerine inşa edilmiştir. İşte bu çerçevede birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserlerde Kur'ân'ın, insanlığa fayda sağlamayan, bilakis insanları uyuşturan ve bilim ile teknolojinin gelişimine engel teşkil eden bir sistem sunduğu ileri sürülmüştür. Klasik dönemde Kur'an'a yönelik eleştiriler, genel olarak metnin kaynağı, dilsel yapısı ve teolojik muhtevası etrafında şekillenmiştir. Bu çerçevede tartışmalar Kur'an'ın ilahî vahiy olup olmadığı, önceki kutsal metinlerle ilişkisi, Arapça üslubu ve belâgati, kıssaların mahiyeti ve tarihsel değeri, gaybî haberlerin niteliği, nesh olgusu ve bazı âyetler arasında ileri sürülen ihtilaf iddiaları gibi başlıklar üzerinden yürütülmüştür. Çağdaş dönemde ise kadının toplum içindeki rolünün güçlenmesiyle birlikte Kur'ân'a yönelik eleştirilerin yoğunlaşmasına karşılık Müslümanların da savunmacı nitelikte çalışmalarını artırdığı görülmektedir. Bu bağlamda İlhan Arsel, çağdaş ve seküler bakış açısıyla Kur'ân'daki kadın imajını en sert biçimde eleştiren isimlerin başında gelmektedir. Ona göre Kur'ân'ın sunduğu sistem, özellikle kadınların özgürlüğünü kısıtlayan ve onları erkeklerin kölesi konumuna indirgeyen bir yapı ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Arsel'in Kur'an'a karşı iddialarını kadın özelinde dile getirdiği Şeriat ve Kadın adlı kitabını merkeze almakta ve onun kadın temalı Kur'ân âyetlerine yaklaşımı ile klasik dönemden günümüze kadar oluşan tefsir müktesabatının genel bakış açısını mukayeseli bir biçimde değerlendirmeyi amaç edinmektedir. Çalışma, tek bir bölüm ve bu bölüm kapsamındaki iki ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta, Arsel'in perspektifinden İslam öncesi Arap ve Türk toplumlarında kadının özgürlük durumu ele alınmaktadır. İkinci başlık altında ise Arsel'in Kur'ân'daki kadın temalı âyetlere yönelttiği iddialar incelenmekte ve bu iddiaların, klasik ve modern tefsir literatüründeki müfessir bakış açılarıyla genel manada mukayeseli bir değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an has been the subject of scholarly studies from various perspectives since its revelation, and some of these studies adopt a critical approach. These criticisms themselves differ in nature. Some are based on claims that certain verses are irrational or that the Qur'an cannot be a product of divine revelation. Within this framework, numerous works have been produced. In these works, it has been argued that the Qur'an presents a system that does not benefit humanity, but rather numbs people and hinders the development of science and technology.In the classical period, criticisms directed at the Qur'an were generally shaped around the source of the text, its linguistic structure, and its theological content. In this context, debates revolved around issues such as whether the Qur'an is of divine origin, its relationship with earlier sacred texts, its Arabic style and eloquence, the nature and historical value of its narratives, the quality of its unseen (ghayb) reports, the phenomenon of abrogation (naskh), and alleged contradictions between certain verses.In the contemporary period, however, with the strengthening of women's roles in society, criticisms of the Qur'an have intensified, while Muslims have correspondingly increased their defensive scholarly efforts. In this context, İlhan Arsel stands out as one of the foremost figures who harshly criticizes the image of women in the Qur'an from a contemporary and secular perspective. According to him, the system presented by the Qur'an establishes a structure that restricts women's freedom and reduces them to a position subordinate to men.This study takes as its central focus Arsel's book Sharia and Women, in which he articulates his claims against the Qur'an specifically concerning women. It aims to comparatively evaluate his approach to Qur'anic verses related to women alongside the general perspective of the tafsir tradition from the classical period to the present.The study consists of a single chapter with two main sections. The first section examines the status of women's freedom in pre-Islamic Arab and Turkish societies from Arsel's perspective. The second section analyzes Arsel's claims regarding women-related Qur'anic verses and provides a comparative evaluation of these claims in light of both classical and modern exegetical perspectives.