Martenzitik ve beynitik bilyelerin dayanım ve aşındırma özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Fatique and deformation characteristic elifferroces between martensitic and bainitic steel shots
  1. Tez No: 101176
  2. Yazar: BEHÇET SERVET TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KELAMİ ŞEŞEN, PROF.DR. E. SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Döküru sonrası ve/veya kaplama öncesi metal yüzeyini iyileştirmek için, yüzeye aşındırıcı parçacıkları püskürtülür. En çok kullanılan püskürtme malzemeleri martenzitik ve beynitik aşındırıcı bilyelerdir. Yüksek aşındırma etkinlikleri ve yüksek dayanımları, bu grup malzemeleri en çok kullanılan malzemeler haline getirmiştir. Bu çalışmada, martenzitik ve beynitik aşındırıcı bilyelerin ekonomikliği incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, iki kriter göz önüne alınmıştır. Birincisi bilyenin dayanımı, ikincisi bilyenin yüzey üzerinde meydana getirdiği şekil değişikliğidir. Martenzitik ve beynitik malzemelerin arasındaki en büyük fark sertlikleridir. Martenzitik malzeme daha sert olup çabuk deforme olurken; sertliğinden kaynaklanan üstün bir aşındırma etkisine sahiptir. Ancak beynitik malzemeler daha yumuşak olup daha geç tükenmektedir. Toplam temizleme maliyetinde bilye tüketiminin %13'lük payı göz önüne alındığında, farklı bir tablo ortaya çıkmaktadır. Martenzitik malzemelerle yapılan temizlemelerde her ne kadar fazla bilye kullanılsa da zamandan tasarruf sağlandığı için daha ekonomik sonuçlar elde edilmektedir. Bu amaçla beynitik ve martenzitik aşındırma bilyelerine iki grup deney uygulanmıştır. İlk olarak malzemelerin dayanım özelliklerini ölçen dayanım deneyleri ki; bunlar sertlik tespiti, boyut ve boyut dağılımı tespiti, kimyasal bileşim tespiti, yoğunlukların saptanması, fiziksel hataların tespiti ve Ervin dayanım testidir. Ervin dayanım testi bize bütüm dayanım özelliklerinin toplam bir sonucunu vermektedir. Yani bir sonuç deneyidir. Daha sonra yüzey üzerindeki aşındırma etkisini inceleyen aşındırma deneyi uygulanmıştır. Aşındırma deneyinde belirli bir uzaklıktan numune plakası üzerine çelik bilye püskürtülmüş ve yüzey üzerinde zamana bağlı olarak pürüzlülük değişimi gözlenmiş ve malzemelerin aşındırma kabiliyetleri hakkında bir sonuca ulaşılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After casting or/and before coating abrasive particles are blasted to the surface. The most used abrasives are high carbon cast steel shoots (martensitic steel shoots) and low carbon cast steel shoots (bainitic steel shoots) In this thesis, economical behavior of martensitic and bainitic steel shoot was inspected. Two main subject is considered. First subject is fatigue of steel and the other is deformation characteristics of steel shoot on the surface of base material. While the martensitic material was deformed quickly due to its hardness, bainitic material showed a longer service life. In the concept of steel shoot comsumption a different situation is wieved, although cleaning practice which are done with martensitic materials, consume higher rates of steel shoots, they reduce the operation time and also provide economical benefits. Two groups of tests were done. First fatigue of steel with Ervin Test insturment. The other group is inspecting deformation characteristic on the base material's surface. For this reason, two groups of experiment were done. First is about the fatique of steel shoots (hardness, particle size and distribution, chemical composition, density, physical defects and Ervin fatique test). Second group test is deformation characteristics of abrasive steel shoots on the surface of base material.