Farklı mimarlık eleştirilerinde ortak kabullerin araştırılması
Research of common suppositions in different texts of architectural criticism
- Tez No: 101175
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET FARKLI MİMARLIK ELEŞTİRİLERİNDE ORTAK KABULLERİN ARAŞTIRILMASI Mimari eleştiriler, dolaylı olarak mimarlık bilgisine katkı sağlarken, okuyucusu için de eleştiri nesnesine farklı bakışlar sunmaktadır. Mimarlık eleştirisinin konu edindiği nesnenin yorumlanmasında eleştirmenin bakış açısı, dünyayı nasıl gördüğü, meseleleri tartışırken takındığı tavır öznel bir durum oluşturmaktadır. Tezde bu öznelliğe ve her eleştirinin kendi konu nesnesine olan tavrının da o duruma özgü olmasına rağmen, farklı eleştirmenlerin aynı konu nesnesini işledikleri zaman, bu metinlerde mimarlık bilgisine ait bazı ortak kabullerin varlığının sorgulanması bu tezin yola çıkış düşüncesi olmuştur. İkinci bölümde Mimarlık bilgisinin ne olduğu tartışılıp, mimarlık eleştirisinin bu bilgiyle ilişkisi kurulmuştur. Mimarlık bilgisinin temel bilgisi ve onun üzerinden inşa edilen teorik bilgilerin geçmişte üzerinde çalışılan eleştirilerde nasıl ele alındığına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, mimarlık eleştirisinin, eleştirmen, ele aldığı konu ve hedef kitle bağlanımda tartışılması, uygun görülmüştür. Mimarlık eleştirisinin yapısı incelenip, mimarlık eleştirisinin işlevi vurgulanmıştır. Mimarlık eleştirisinin kriterleri ve kanon kurma özelliği tartışıldıktan sonra, ele aldığı mimarlık bilgisinin içeriğine göre, eleştirel mesafe kavramı ortaya konmuştur. Dördüncü bölümün konusu, ilk üç bölümde tartışılan meselelerin bir model yardımı ile alan çalışmasında somut olarak incelenmesidir. Ük üç bölümde tartışılanlardan çıkan sorular yardımı ile metin analizinin ne şekilde yapılacağı ortaya konmuştur. Beşinci bölümde, seçilen tek bir konu nesnesi üzerinden farklı eleştirmenlerin eleştirilerinin bir alan çalışması çerçevesinde metin analizleri yapılacak ve ortak kabullerin varlığı sorusunun cevaplan araştırılacaktır. Altıncı bölüm, tezin alan çalışmasını ve tezin sonuçlarım tartışmaktadır. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH OF COMMON SUPPOSITIONS IN DIFFERENT TEXTES OF ARCHITECTURAL CRITICISM The critical writings on architecture, while producing knowledge of architecture indirectly, they also present different kinds of perspectives of the architectural object of criticism to the readers. It is very important to note the perspectives, realities or the circumstances and modes of the critics discussing the problematics of the critical object; i.e., the subjective or idiocentric mode of criticism. This thesis, atempts to investigate the answers to the question; whether there are common assumptions of the knowledge of architecture, stemming from the criticism of the same architectural object, by different architectural critics having subjectively composed factors; despite the speciality of the object of criticism. In the second chapter of the thesis, the main aim is to understand the meaning and the structure of architectural knowledge as general determinant of architectural criticism. It will be seen that there are two concepts of architectural knowledge, namely the“real”or“substantive”knowledge of architecture and the theoretical knowledge of architecture. The third chapter, tries to establish the relationship of architectural criticism formed in between the critics, architectural knowledge as the object of the subject of criticsm, and the auidence of criticism. After positing the importance of the function of architectural criticism in architecture, as important as the modes of architectural critics towards the object of their criticisms, the object of the criticism, and the audience of criticism are emphasized. We will try to define or discuss the realities, perspectives and methods as the components and determinants of attitudes of critics. Following this, it is stated that, changing concepts and norms of architectural knowledge result in the changing of the concepts and norms(criteria) of architectural criticism. Architectural criticism is defined with the concept of inner distance and outer distance in architectural criticism relying on the notion of substantive and theoretical knowledge of architecture as the object of the subject of architectural criticism. At last, we will look into the state of architectural criticism via the forum composed of scholars, practicing architects and critics. vm