Mahalle ölçeğinde çoklu iklim risk değerlendirme yönteminin geliştirilmesi: Bursa örneği
Development of a multi risk assessment method at the neighborhood level: Bursa study
  1. Tez No: 1011787
  2. Yazar: BERNA ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SIDDIK CİNDORUK, DOÇ. DR. ABDULLAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kentsel alanlarda giderek artan ve birbiriyle etkileşimli iklim değişikliği kaynaklı risklerin bütüncül biçimde değerlendirilmesi ve yerel ölçekte dirençliliğin artırılması için bilimsel bir karar destek çerçevesi sunmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen çoklu tehlike risk analizi modeli; aşırı yağış, aşırı sıcaklık ve kuraklık tehlikelerini maruziyet ve sosyal kırılganlık bileşenleriyle birlikte ele alarak kentlerin risk profilini mekânsal olarak ortaya koymuştur. Analizde Copernicus İklim Veri Deposu'ndan temin edilen, istatistiki ölçek küçültme yöntemiyle 1×1 km çözünürlüğe indirilen ERA5 yeniden analiz verileri kullanılmıştır. Böylece yerel ölçekte iklim değişimlerinin değerlendirmeye dâhil edilmesi ve mahalleler arası risk dağılımlarının belirlenmesi sağlanmıştır. Maruziyet göstergesi olarak mahalle ölçeğinde konut sayısı kullanılmış, kırılganlık analizinde sosyal kırılganlığa odaklanılmıştır. Tehlike, maruziyet ve kırılganlık bileşenleri normalize edilmiş; sosyal kırılganlık verileri ise temel bileşen analiziyle ağırlıklandırılmıştır. Bursa örneğinde elde edilen bulgular, hızlı kentleşme, sanayi yoğunluğu ve nüfus artışı nedeniyle kentin iklim etkilerine karşı daha kırılgan hâle geldiğini göstermektedir. Riskin, sıcaklık, yağış ve kuraklığın eş zamanlı ve ardışık etkileri, maruz kalan yerleşim alanlarının büyüklüğü ve hanelerin uyum kapasitesiyle şekillendiği görülmüştür. Yoğun kentleşmiş bölgelerde geçirimsiz yüzeyler ve kentsel ısı adası sıcaklık riskini artırırken, aşırı yağışlar yüzey akışını hızlandırarak altyapı ve drenaj üzerinde baskı oluşturmaktadır. Kuraklık ise su kaynakları üzerindeki baskıyı güçlendirmektedir. Bu tehlikelerin aynı mekânda çakışması riskin sürekliliğini artırmakta ve riskin kent merkezlerinde yoğunlaştığı gözlenmektedir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen model yaklaşımı esnek ve farklı kentlere uyarlanabilir nitelikte olup, planlama, altyapı önceliklendirmesi ve doğa temelli çözümlerin uygulanması için bir karar destek aracı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a scientific decision-support framework for the assessment of increasingly prevalent and interrelated climate change–induced risks in urban areas and for enhancing resilience at the local scale. The developed multi-hazard risk analysis model spatially reveals the risk profiles of cities by jointly considering extreme precipitation, extreme temperature, and drought hazards together with exposure and social vulnerability components. The analysis employs ERA5 reanalysis data obtained from the Copernicus Climate Data Store, statistically downscaled to a 1×1 km resolution, thereby enabling the inclusion of local scale climate variations and the identification of neighborhood level risk distributions. Housing stock in neighborhood level was used as the exposure indicator, while the vulnerability analysis focused on social vulnerability. Hazard, exposure, and vulnerability components were normalized, and social vulnerability indicators were weighted through principal component analysis. The findings from the case of Bursa indicate that rapid urbanization, industrial concentration, and population growth have increased the city's vulnerability to climate impacts. Risk is shaped by the simultaneous and sequential effects of heat, precipitation, and drought, the spatial extent of exposed residential areas, and households' adaptive capacity. In densely urbanized areas, impervious surfaces and the urban heat island effect exacerbate heat-related risks, while extreme precipitation accelerates surface runoff, placing pressure on infrastructure and drainage systems. Drought further intensifies stress on water resources. The spatial overlap of these hazards increases the persistence of risk, with risk observed to be concentrated in urban centers. The model approach developed within this study is flexible and adaptable to different cities, providing a decision-support tool for urban planning, infrastructure prioritization, and the implementation of nature based solutions.