Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında adropin seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of adropin levels in heart failure patients with preserved ejection fraction
  1. Tez No: 1011788
  2. Yazar: EREN LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KERKÜTLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş amaç: Kalp yetmezliği, kardiyovasküler hastalıklar arasında morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biri olup, günümüzde giderek artan bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Klinik olarak kalp yetmezliği; azalmış ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (HFrEF),hafifçe azalmış kalp yetmezliği(HFmrEF) ve korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (HFpEF) olmak üzere üç ana gruba ayrılmaktadır. Özellikle korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEF-KY), tüm kalp yetmezliği olgularının yaklaşık yarısını oluşturmakta ve prevalansı giderek artmaktadır. KEF-KY; sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun normal veya normale yakın olmasına rağmen diyastolik disfonksiyon, artmış dolum basınçları ve egzersiz intoleransı ile karakterize kompleks bir klinik sendromdur. Patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte; endotel disfonksiyonu, mikrovasküler inflamasyon, miyokardiyal fibrozis, oksidatif stres ve metabolik düzensizliklerin bu süreçte önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Son yıllarda metabolik regülasyon ve enerji homeostazında rol oynayan biyomoleküller, kalp yetmezliğinin patofizyolojisini anlamada ve yeni biyobelirteçlerin tanımlanmasında önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda adropin, enerji metabolizmasının düzenlenmesinde görev alan, özellikle endotel fonksiyonları ve lipid-glukoz metabolizması üzerinde etkili olduğu gösterilen yeni bir peptid hormon olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında serum adropin düzeylerini değerlendirmek ve bu düzeyleri sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Ayrıca adropin düzeylerinin KEF-KY'nin klinik ve ekokardiyografik parametreleri ile ilişkisini incelemek hedeflenmiştir. Gereç ve yöntemler:Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği ile serum adropin seviyesi arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla planlanan bu prospektif tek merkezli çalışmaya; 25.08.2025-25.03.2026 tarihleri arasında başvuran ve korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği(KEF-KY) tanısı alan 56 hasta ile 56 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu olmak üzere 112 katılımcı dahil edilmiştir.Çalışma kapsamında yer alan bireylerden antikoagülan içermeyen sarı kapaklı tüplere 20 cc venöz kan alındı.Numuneler uygun şartlarda saklandıktan sonra serum adropin düzeyleri Finetest marka Human enho(Adropin) kiti (katalog no:EH2290) ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan bireyler korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan hastalar ile sağlıklı kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar karşılaştırıldığında hasta grubunda yaş ortalaması anlamlı olarak daha yüksek bulundu (67.27±7.31'e karşı 53.59±12.05; p<0.001). Diyabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi ve koroner arter hastalığı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha sık saptandı (tüm karşılaştırmalar için p<0.001). Ayrıca hasta grubunda glomerüler filtrasyon hızı daha düşük, pro-BNP ve glukoz düzeyleri daha yüksek bulundu (tümü p<0.05). Ekokardiyografik değerlendirmede hasta grubunda ,sol atriyum çapı ise anlamlı olarak farklı bulundu ( p=0.019). Serum adropin düzeyleri açısından yapılan ana analizde, hasta grubunda medyan adropin düzeyi 4.88 [3.27-7.82] ng/mL, kontrol grubunda ise 927.00 [885.54-970.38] ng/mL olarak saptandı ve iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p<0.001). Destekleyici analizde de benzer şekilde hasta grubunda ortalama adropin düzeyi 5.35±2.84 ng/mL, kontrol grubunda ise 919.55±71.67 ng/mL olup fark anlamlıydı (p<0.001). Hasta grubunda serum adropin düzeyi ile yapılan korelasyon analizinde yalnızca glukoz ile orta düzeyde negatif korelasyon saptandı (r=-0.301, p=0.024); diğer klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik parametrelerle anlamlı ilişki izlenmedi. Sonuç: Bu prospektif çalışmada, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği ile serum adropin düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma bulgularımız, KEF-KY tanılı hastalarda serum adropin düzeylerinin sağlıklı bireylere göre belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca serum adropin düzeyinin KEF-KY varlığını ayırt etmede yüksek tanısal performans sergilediği ve hasta grubunda glukoz düzeyi ile negatif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Bu bulgular, adropinin KEF-KY patofizyolojisinde potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir; ancak sonuçların doğrulanması için daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Heart failure is one of the most important causes of morbidity and mortality among cardiovascular diseases and has increasingly become a public health problem today. Clinically, heart failure is divided into three main groups as heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF), heart failure with mildly reduced ejection fraction (HFmrEF), and heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF). In particular, heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) constitutes approximately half of all heart failure cases and its prevalence is gradually increasing. HFpEF is a complex clinical syndrome characterized by diastolic dysfunction, increased filling pressures, and exercise intolerance despite normal or near-normal left ventricular ejection fraction. Although its pathophysiology has not been fully elucidated, endothelial dysfunction, microvascular inflammation, myocardial fibrosis, oxidative stress, and metabolic irregularities are thought to play important roles in this process. In recent years, biomolecules involved in metabolic regulation and energy homeostasis have become an important field of research in understanding the pathophysiology of heart failure and identifying new biomarkers. In this context, adropin has attracted attention as a novel peptide hormone involved in the regulation of energy metabolism and shown to be effective especially on endothelial functions and lipid-glucose metabolism. The aim of this study is to evaluate serum adropin levels in patients with heart failure with preserved ejection fraction and to compare these levels with healthy individuals. In addition, it was aimed to examine the relationship of adropin levels with the clinical and echocardiographic parameters of HFpEF. Materials and methods: In this prospective single-center study planned to reveal the relationship between heart failure with preserved ejection fraction and serum adropin level, a total of 112 participants were included, consisting of 56 patients who were admitted between 25.08.2025 and 25.03.2026 and diagnosed with heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) and a control group of 56 healthy individuals. Within the scope of the study, 20 cc of venous blood was collected from the individuals included in the study into yellow-capped tubes not containing anticoagulant. After the samples were stored under appropriate conditions, serum adropin levels were studied using the Finetest brand Human enho (Adropin) kit (catalog no: EH2290). Results: The study participants were divided into two groups: patients with heart failure with preserved ejection fraction and a healthy control group. When the groups were compared, the mean age was significantly higher in the patient group (53.59 ± 12.05 vs. 67.27 ± 7.31; p < 0.001). Diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, and coronary artery disease were significantly more common in the patient group compared to the control group (p<0.001 for all comparisons). Additionally, the patient group had a lower glomerular filtration rate and higher pro-BNP and glucose levels (all p<0.05). In the echocardiographic evaluation, the left atrial diameter was found to be significantly different in the patient group (p=0.019). In the main analysis of serum adropin levels, the median adropin level was 4.88 [3.27–7.82] ng/mL in the patient group and 927.00 [885.54–970.38] ng/mL in the control group, and a statistically significant difference was found between the two groups (p < 0.001). Similarly, in the exploratory analysis, the mean adropin level was 5.35 ± 2.84 ng/mL in the patient group and 919.55 ± 71.67 ng/mL in the control group, and the difference was significant (p < 0.001). In the correlation analysis of serum adropin levels in the patient group, only a moderate negative correlation was observed with glucose (r = −0.301, p = 0.024); no significant relationship was observed with other clinical, laboratory, or echocardiographic parameters. Conclusion: In this prospective study, the relationship between heart failure with preserved ejection fraction and serum adropin levels was investigated. Our findings demonstrated that serum adropin levels in patients diagnosed with HFE-HF were significantly lower than those in healthy individuals. Additionally, it was determined that serum adropin levels demonstrated high diagnostic performance in distinguishing the presence of HEF-HF and showed a negative correlation with glucose levels in the patient group. These findings suggest that adropin may be a potential biomarker in the pathophysiology of KEF-KY; however, larger-scale, multicenter studies are needed to validate these results.