Tarım 5.0'a geçiş sürecinde çiftçilerin teknolojiye yönelik tutum ve davranışlarının incelenmesi
Examining farmers' attitudes and behaviors towards technology during the transition to agriculture 5.0
- Tez No: 1011850
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN UNAKITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren çiftçilerin Tarım 5.0 teknolojilerine yönelik bilgi düzeylerini, tutumlarını ve kullanım eğilimlerini belirlemektir. Bu kapsamda dijital tarım uygulamalarının üretim sürecine entegrasyonu ve çiftçilerin teknolojiye adaptasyon düzeyleri incelenmiş; yaş, eğitim durumu ve işletme özellikleri gibi demografik faktörlerin teknoloji kullanımına etkisi analiz edilmiştir. Araştırma verileri, Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren 167 çiftçi ile yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiş; verilerin değerlendirilmesinde faktör analizi ve lojistik regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Ankette çiftçilere Tarım 5.0 teknolojilerine yönelik bilgi düzeyleri, dijital tarım araçlarını kullanım durumları, kullanım isteklilikleri ve teknolojiye ilişkin algıları ile sosyo-ekonomik özelliklerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Lojistik regresyon analizi sonucunda, yaş ve tarımsal deneyim arttıkça Tarım 5.0 teknolojilerini benimseme eğiliminin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı (P <0,05) belirlenmiştir. Yaştaki her bir birim artışın Tarım 5.0 hakkında bilgi sahibi olma olasılığını %2,2 azalttığı, buna karşılık bu sistemlerin hız, verimlilik ve kontrol kolaylığı sağladığını düşünen çiftçilerin kullanım isteğinin 1,54 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca toplam arazi büyüklüğü ve traktör-makine varlığının teknoloji adaptasyonunu pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dijital dönüşümün hızlanması için özellikle ileri yaş ve yüksek deneyim grubundaki çiftçilere yönelik uygulamalı faaliyetlerin öncelikli olması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge levels, attitudes, and usage tendencies of farmers operating in the Süleymanpaşa district of Tekirdağ province toward Agriculture 5.0 technologies. Within this scope, the integration of digital agricultural applications into the production process and the adaptation levels of farmers to these technologies were examined; additionally, the effects of demographic factors such as age, education level, and farm characteristics on technology use were analyzed. The research data were obtained through face-to-face surveys conducted with 167 farmers operating in the Süleymanpaşa district, and factor analysis and logistic regression analysis were used to evaluate the data. In the survey, farmers were asked questions regarding their level of knowledge about Agriculture 5.0 technologies, their use of digital agricultural tools, their willingness to adopt these technologies, their perceptions of these technologies, and their socio-economic characteristics. According to the results of the logistic regression analysis, it was determined that the tendency to adopt Agriculture 5.0 technologies decreases significantly as age and farming experience increase (P < 0.05). Specifically, each unit increase in age reduces the probability of being knowledgeable about Agriculture 5.0 by 2.2%. In contrast, farmers who believe that these systems provide speed, efficiency, and ease of control are 1.54 times more likely to be willing to use them. Furthermore, total land size and tractor–machinery ownership positively influence technology adaptation. The findings indicate that, in order to accelerate digital transformation, priority should be given to practical, on-site activities targeting farmers with higher age and experience levels.