Atık kablo kılıflarının ince taneli zeminlerin bazı mühendislik özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of waste cable sheathings on some engineering properties of fine-grained soils
  1. Tez No: 1011849
  2. Yazar: SİNEM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ANGIN, PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çevresel bir atık olan plastik kablo kılıflarının, mühendislik açısından problemli kabul edilen yüksek plastisiteli kil (CH) zeminlerin stabilizasyonunda kullanımını kapsamlı bir deneysel programla araştırmaktadır. Deneysel program kapsamında, katkısız kilin yanı sıra ağırlıkça %5, %10, %15, %20, %30 ve %50 oranlarında atık kablo kılıfı hem ince (0,425 µm) hem de iri (1 mm) taneli atık karışım olacak şekilde hazırlanmıştır. Numunelerin kompaktör özellikleri, kayma direnci parametreleri ve hidrolik iletkenlikleri sırasıyla Harvard mini kompaktör, doğrudan kesme kutusu ve düşen seviyeli permeabilite deneyleri ile belirlenmiştir. Ayrıca, katkı boyutu ve oranının mukavemet üzerindeki zamana bağlı etkisini gözlemlemek amacıyla 7 ve 28 günlük kür süreleri sonunda serbest basınç deneyleri uygulanmıştır. Çalışma, atık malzemelerin zemin stabilizasyonundaki etkinliğini tane boyutu bazında kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Katkı oranı arttıkça, malzemenin özgül ağırlığına bağlı olarak maksimum kuru birim hacim ağırlığın arttığı, optimum su muhtevasının ise azaldığı saptanmıştır. Kesme kutusu deneylerinde, kablo kılıfı parçalarının kenetlenmeyi artırdığı görülmüştür. İri taneli katkılarda en yüksek içsel sürtünme açısı %20 oranında (38,76°) elde edilirken; ince taneli katkılarda en dengeli performans %15 oranında görülmüştür. Ancak katkı oranının %30'u aşması durumunda, plastik tanelerinin birbirinin üzerinden kayması nedeniyle mukavemet düşüşe geçmektedir. 28 günlük kür süresi, 7 güne göre tüm numunelerde daha yüksek dayanım sağlamıştır. İri taneli seride en yüksek değerine %15 katkı ile 179,64 kN/m² düzeyinde ulaşılırken; ince taneli seride en verimli sonuç yine %15 katkıda (153,62 kN/m²) elde edilmiştir. Katkı maddeleri zemin içinde suyun akışını kolaylaştıran yollar açmıştır. %50 iri atık ilavesiyle zeminin kum gibi geçirimli davranmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates, through a comprehensive experimental program, the use of plastic cable sheaths as an environmental waste material in the stabilization of high-plasticity clay (CH) soils, which are considered problematic from an engineering perspective. Within the scope of the experimental program, mixtures were prepared using untreated clay as well as waste cable sheath contents of 5%, 10%, 15%, 20%, 30%, and 50% by weight, in both fine-grained (0.425 mm) and coarse-grained (1 mm) forms. The compaction characteristics, shear strength parameters, and hydraulic conductivity of the samples were determined using the Harvard mini compactor, direct shear box, and falling head permeability tests, respectively. In addition, unconfined compression tests were conducted after curing periods of 7 and 28 days to observe the time-dependent effects of additive size and content on strength. The study comprehensively reveals the effectiveness of waste materials in soil stabilization based on particle size. As the additive content increased, it was observed that the maximum dry unit weight increased depending on the specific gravity of the material, while the optimum moisture content decreased. In direct shear tests, it was found that cable sheath particles enhanced interlocking. In coarse- grained mixtures, the highest internal friction angle was obtained at a 20% content (38.76°), whereas in fine-grained mixtures, the most balanced performance was observed at a 15% content. However, when the additive content exceeded 30%, a reduction in strength occurred due to the sliding of plastic particles over one another. A curing period of 28 days provided higher strength than 7 days for all samples. In the coarse- grained series, the highest value was reached at 15% content with 179.64 kN/m², while in the fine- grained series, the most efficient result was again obtained at 15% content (153.62 kN/m²). The additives created pathways within the soil that facilitated water flow. With the addition of 50% coarse waste material, the soil exhibited permeability behavior similar to sand.