Ekinezya (Echinacea purpurea l.) bitkisinde bor uygulamalarının sulama suyu ve bitki gelişim açısından etkileri
Effects of boron appli̇cati̇ons on irri̇gati̇on water and plant growth i̇n echi̇nacea (Echinacea purpurea l.) medi̇ci̇nal plant
  1. Tez No: 1011859
  2. Yazar: AHMET İLKER LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERSİN TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı sulama düzeyleri (%25, %50 ve %100) ile yapraktan uygulanan artan bor dozlarının (Kontrol, B1, B2, B3 ve B4) ekinezya (Echinacea purpurea L.) bitkisinin büyüme, gelişme ve çiçek verimi parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında; bitki boyu, yaprak sayısı ve klorofil içeriği gibi vejetatif özelliklerin yanı sıra; çiçek yaş ve kuru ağırlığı, çiçek sayısı, çiçek çapı, taç yaprak sayısı ve konibaş morfolojisi (çap ve yükseklik) detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; farklı sulama düzeylerinin bitki boyu, yaprak sayısı ve çiçek verim parametreleri üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu (p < 0.05; p < 0.01), buna karşın klorofil içeriği, taç yaprak sayısı ve konibaş çapı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Bor uygulamalarının ise incelenen tüm parametreler üzerinde istatistiksel olarak çok önemli (p < 0.01) etkiler meydana getirdiği belirlenmiştir. Düşük bor dozu (B1) gelişimi destekleyici eğilim sergilerken, dozun artırılmasıyla birlikte (özellikle B3 ve B4) morfolojik ve generatif özelliklerde belirgin gerilemeler saptanmıştır. Bor × sulama etkileşiminin incelenen tüm parametrelerde önemsiz (p > 0.05) bulunması, her iki faktörün bitki üzerindeki etkilerinin birbirinden bağımsız geliştiğini göstermektedir. Sonuç olarak; ekinezya yetiştiriciliğinde su kaynaklarının kısıtlı olduğu durumlarda %50 sulama düzeyinin %100 ile benzer performans gösterdiği ve düşük bor dozlarının (B1) hem vejetatif gelişimi hem de çiçek kalitesini optimize etmek için en uygun strateji olduğu belirlenmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, bu uygulamaların bitkinin sekonder metabolit profili üzerindeki etkilerinin araştırılmasının, bitkinin tıbbi ve ticari değerinin standardizasyonu açısından kritik olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different irrigation levels (25%, 50%, and 100%) and increasing doses of foliar-applied boron (Control, B1, B2, B3, and B4) on the growth, development, and flower yield parameters of purple coneflower (Echinacea purpurea L.). Within the scope of the research; vegetative characteristics such as plant height, leaf number, and chlorophyll content, as well as generative parameters including fresh and dry flower weight, flower number, flower diameter, petal number, and conehead morphology (diameter and height) were examined in detail. According to the research results; different irrigation levels had significant effects on plant height, leaf number, and flower yield parameters (p < 0.05; p < 0.01), whereas no statistically significant effect was found on chlorophyll content, petal number, and conehead diameter (p > 0.05). It was determined that boron applications had highly significant effects (p < 0.01) on all parameters examined. While low-dose boron application (B1) showed a tendency to support growth, significant regressions in morphological and generative characteristics were observed with increasing doses (especially B3 and B4). The fact that the boron × irrigation interaction was insignificant (p > 0.05) for all examined parameters indicates that the effects of both factors on the plant occurred independently. Consequently; it was concluded that in cases where water resources are limited, a 50% irrigation level shows similar performance to 100%, and low boron doses (B1) are the most suitable strategy for optimizing both vegetative growth and flower quality in Echinacea cultivation. In future studies, investigating the effects of these applications on the secondary metabolite profile of the plant is considered critical for understanding the medicinal and commercial standardization of the species.