Doğal puzolanlar ile üretilen betonlarda kür etkisinin incelenmesi
Investigation of curing effect on natural pozzolana concretes
- Tez No: 101190
- Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
DOĞAL PUZONLAR İLE ÜRETİLEN BETONLARDA KÜR ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu tez kapsamı içerisinde, doğal puzolan katkılı ve katkısız portland çimentosu kullanılarak üretilen betonların dayanım gelişimlerine kür koşullarının etkisi ile ilgili deneysel çalışma ve literatür araştırması yer almaktadır. Beton dayanımını zaman içerisinde hidratasyon olayına bağlı olarak kazanır. Bundan dolayı ancak hidratasyon olayının kesintiye uğramadan devam ettiği veya herhangi bir yavaşlatıcı etkiye maruz kalmadığı ortamlarda tutulan beton istenen dayanıma ulaşabilir. Uygulanan kürün çeşidi, süresi ve sıcaklık, bağıl nem, rüzgar, güneş gibi ortam koşullan beton dayanımının gelişiminde rol oynayan önemli etkenlerdir. Beton üretiminde kullanılan çimentonun türü de beton dayanımının artış hızı ile ortam koşulları ve kür süresi uzunluğundan etkilenişi üzerinde rol oynamaktadır. Bu anlamda puzolan katkılı ve katkısız çimentolar ile üretilen betonlar farklı kür koşullarında farklı davranışlar göstereceklerdir. Yapılan deneysel çalışmada üç farklı tip çimento kullanılmıştır. Bunlar traslı çimento (T.Ç. 32,5), katkılı çimento (K.Ç. 32,5) ve portland çimentosu (P.Ç. 42,5) dur. Bu çimentolar ile üretilmiş ve beton karışım miktarları 28 günlük standart basınç dayanımları yaklaşık eşit olacak şekilde ayarlanmış betonlar 7 farklı kür koşuluna tabi tutulmuş ve bu koşullarda sahip oldukları basınç dayanımları ile kılcallık özellikleri incelenmiştir. Bu kür koşulları: Sürekli suda, sürekli havada, ilk 28 gün suda, ilk 14 gün suda, ilk 7 gün suda, ilk 3 gün suda ve ilk 7 gün havada olarak düzenlenmiştir. Betonların basınç dayanımları 3, 7, 28, 90 ve 180. günlerde belirlenmiştir. Diğer yandan beton numuneleri üzerinde kılcallık deneyleri yapılmıştır. Beton basınç dayanım deneyleri her üç tip çimento için de beton dayanımlarının artan kür süresiyle birlikte arttığını göstermiştir. Gerek basınç dayanım gerekse de kılcallık deneyleri hiç kür edilmeyen betonların en zayıf özelliklere sahip olduklarını göstermiştir. Sürekli ve 28 günlük kür ise tüm çimentolar için en yüksek 90. gün basınç dayanımlarını ve en düşük kılcallık katsayılarını vermiştir. İlk 7 gün havada tutulan betonlar da sürekli küre yakın kılcallık değerleri vermiştir. Traslı çimento ile üretilen betonlar hiç kür edilmemeleri durumunda 90 gün sonunda en düşük, sürekli kür edilmeleri durumunda ise en yüksek dayanım değerini vermiştir. Hiç kürün uygulanmadığı veya 3 günlük kürün uygulandığı durumlarda portland çimentosu 90. gün sonunda en yüksek dayanım değerlerine ulaşmıştır. İlk 7 gün havada, 7 gün suda ve 14 gün suda tutulmuş katkılı çimento ile üretilmiş betonlar 90. gün sonunda en yüksek dayanımlara sahip olmuştur. Farklı çimento içeren ve farklı kür koşullarında IXsaklanan betonların dayanımlar, 28 günlük standart su kürüne tabi tutulan betonların dayanımlarına oranlanrarak bağıl değerler bulunmuştur. Sürekli kür veya 28 günlük kür uygulanan durumlarda trash çimento, hiç kürün uygulanmadığı veya 3 günlük kür uygulanan durumlarda portland çimentosu, ilk 7 gün havada, 7 gün suda veya 14 gün suda kürlerinin uygulandığı durumlarda ise katkılı çimento kullanılarak üretilmiş betonlarda 28. günün ardından en fazla dayanım artışı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CURING EFFECT ON NATURAL POZZOLANA CONCRETES SUMMARY Within the content of this thesis, there are experimental studies and literature research regarding the effect of curing conditions on concretes produced by portland cements with and without natural pozzolanas. Concrete gains its strength in time being dependent on the process of hydration. Thus concretes maintained under conditions where hydration proceeds unintermittently and subject to certain retarding effects, can achieve the expected strength. The method and period of curing and environmental conditions such as temperature, relative humidity, wind and sun are factors of major significance in determining the development of compressive strength of concrete. The type of cement used in production of concrete has a role on the rate of concrete strength development and the way it is affected by environmental conditions and the curing period. So the concretes with and without natural pozzolanas will present different attitudes under different curing conditions. Three types of cements were used in the experiments. These are as follows: Trass cement, pozzolana blended cement and ordinary portland cement. The mixtures of concretes produced by these three different types of cements were adjusted so as to give almost equal 28 days compressive strengths at standart curing conditions. Seven different types of curing conditions were applied and the compressive strengths and capillarity properties of the concretes under these different curing conditions were observed. These curing conditions are: Continuously in water curing, continuously stored in laboratory in air, in air after 28 days initial in water curing, in air after 14 days initial in water curing, in air after 7 days initial in water curing, in air after 3 days initial in water curing and water cured after seven days keeping in air. Compressive strengths of these concretes were tested on 3, 7, 28, 90 and 180th days. On the other hand capillarity experiments were carried out on concrete specimens. Compressive strength test proved that compressive strength increases with prolonged curing periods as expected. Both compressive strength and capilliarity tests showed that uncured concretes presented the weakest characteristics. Continuous and 28. day curing gave the highest 90th day compressive strength and the lowest capillarity coefficients for all types of cements. Concretes water cured after 7 days also gave capillarity coefficients close to those obtained for continuously cured concretes. Trass cement concrete gave the lowest 90th day compressive strength when kept in air, while they gave the highest values when continuously water cured. 3 days in water cured and cured in air portland cement specimens reached up to the highest 90th day compressive strength. Blended cement specimens XIgave the highest 901'1 day compressive strengths for the following curing conditions: In air after 7 days water curing, in air after 14 days water curing and water cured after initial period of 7 days. The highest strength gain after 28 days was observed for Trass cement when continuous or 28 day curing was applied, for pozzolana blended cement concretes when 7 and 14 days water curing or water curing after 7 days in air was applied, and for ordinary portland cement when 3 day curing or no curing in water was applied. XII