Avrupa Birliği'nin değişen koşulluluk politikası ve Batı Balkanlar
Changing conditionality policy of the European Union and the Western Balkans
  1. Tez No: 1011923
  2. Yazar: SENA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Batı Balkanlardaki birçok ülke resmi olarak 2003 yılından beri Avrupa Birliği'ne katılım yolundadır. Aday konumundaki bu ülkeler, resmi üyelik sürecine dahil olmak için birçok kritere uymak zorundadır. Özellikle, Avrupa Birliği tarafından 1993 yılında kabul edilen Kopenhag Kriterleri ve devamında şartlılık ilkeleri, üyelik sürecini tamamlamak için aday ülkelerin sağlaması gereken zorunlulukları içermektedir. Bu tezde, Avrupa Birliği'nin aday ülkeleri olan Batı Balkanlar'ın adaylık süreci, AB'nin şartlılık siyaseti üzerinden değerlendirilecektir. AB'nin şartlılık ilkesinin zaman içerisinde uluslararası yapıya, üye ülkelerin siyasi perspektiflerine, ekonomi ve güvenlikle ilgili kaygılarına ve ilişki kurulan ülkenin zaman içerisindeki gelişimine bağlı olarak stratejik açıdan değişime uğradığı görülmektedir. Avrupa Birliği'nin ve birliğe üye olan ülkelerin siyasi tercihlerine ve endişelerine bağlı olarak yürütülen genişleme politikasının sonucunda üyelik süreçleri başarıya ulaşmakta sekteye uğramaktadır. Bu konuda doğru değerlendirme yapmak için üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları, ülkelerin veto yetkisi ve Avrupa Birliği içindeki baskın devletlerin uluslararası arenada siyasi bir irade rolüne sahip olma çabalarını ve Avrupalılaşma altında ülkelerin yeni bir kimlik arayışını en doğru şekilde açıklayabilecek teori olan Sosyal İnşacılıktan yararlanılacaktır. Böylece, AB'nin genişleme çabaları bu teori gözetiminde tarihe, siyasete, kimliğe, ülkelerin çıkarlarına ve uluslararası yapıya bağlı olarak AB'nin sunduğu raporlar ve güncel gelişmeler özelinde açıklanacaktır. Bu tezde, koşulluluk ilkesinin tarihsel değişimi ele alınmıştır. İlk olarak 1961 Birkelbach Raporu'nda ortaya çıkan koşulluluk ilkesinin resmi olarak Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile uygulanmaya başladığı görülmektedir. Bu çerçevede tezimizde, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine uygulanan Kopenhag Kriterleri ve Soğuk Savaş sonrası Batı Balkan ülkelerine uygulanan üyelik kriterleri sosyal inşacılık teorisinden yararlanılarak karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Most countries in the Western Balkans have been on the path toward European Union membership officially since 2003. These candidate countries must comply with a multitude of criteria to be integrated into the formal membership process. Notably, the Copenhagen Criteria adopted by the EU in 1993, followed by the principles of conditionality, constitute the mandatory requirements that candidate states must fulfill to complete their accession. This thesis evaluates the candidacy process of the Western Balkan states through the lens of the European Union's conditionality policy. It is observed that the EU's principle of conditionality has undergone strategic transformations over time, depending on the international structure, the political perspectives of member states, economic and security concerns, and the developmental progress of the partner countries. As a result of an enlargement policy driven by the political preferences and anxieties of the EU and its member states, accession processes often face significant setbacks. To provide an accurate assessment, this study utilizes Social Constructivism—a theory best suited to explain the divergent views among member states, the exercise of veto powers, the efforts of dominant EU powers to exert political will in the international arena, and the search for a new identity under the framework of Europeanization. Thus, under the guidance of this theory, the EU's enlargement efforts are analyzed in light of history, politics, identity, national interests, and the international structure, with a specific focus on EU progress reports and contemporary developments. Furthermore, this thesis examines the historical evolution of the principle of conditionality. Although it first emerged in the 1961 Birkelbach Report, the principle was officially implemented following the end of the Cold War. In this context, the Copenhagen Criteria applied to Central and Eastern European countries are compared with the accession criteria applied to Western Balkan countries in the post-Cold War era, utilizing the theoretical framework of Social Constructivism.