Türkiye'deki hava taşımacılığı sektöründe finansal ve operasyonel performans analizi
- Tez No: 1011928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki havayolu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren iki büyük şirketin finansal ve operasyonel performansları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, havayolu şirketlerinin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymak ve sektörde hangi unsurların performansı daha fazla etkilediğini belirlemektir. Bu doğrultuda, ilk olarak oran analizi yöntemiyle şirketlerin likidite, kârlılık, borçluluk ve piyasa performans oranları değerlendirilmiştir. Ardından, yolcu başına kilometre geliri (RRPK), yolcu doluluk oranı (LF), birim maliyet (CASK) ve birim gelir (RASK) gibi operasyonel göstergeler analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, havayolu şirketlerinin Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden elde edilen kamuya açık finansal tabloları, faaliyet raporları ve sektörel istatistiklerden doküman inceleme yöntemiyle temin edilmiştir. Bu veriler, çok kriterli karar verme yöntemlerinden LOPCOW ve AROMAN kullanılarak ağırlıklandırılmış ve şirketler genel performanslarına göre sıralanmıştır. Sonuçlar, bazı şirketlerin finansal olarak güçlü olmasına rağmen operasyonel verimlilikte geride kaldığını, bazılarının ise daha dengeli bir yapı sergileyerek öne çıktığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, performans değerlendirmelerinde yalnızca mali göstergelere odaklanmanın yetersiz kalabileceğini, operasyonel verilerin de stratejik karar alma süreçlerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Anahtar Sözcükler Havayolu taşımacılığı, Finansal ve operasyonel performans, oran analizi, LOPCOW Yöntemi, AROMAN Yöntemi
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of the financial and operational performance of two major airline companies operating in Turkey. The aim of the study is to identify the strengths and weaknesses of these companies and to determine which factors have the most significant impact on their overall performance. First, key financial ratios—including liquidity, profitability, debt, and market performance—were calculated through ratio analysis. Then, operational indicators such as, Revenue per Revenue Passenger Kilometers (RRPK), Load Factor (LF), Cost per Available Seat Kilometer (CASK), and Revenue per Available Seat Kilometer (RASK) were evaluated. The data used in this study were obtained through document analysis from publicly available financial statements and annual reports accessed via the Public Disclosure Platform (KAP), as well as sectoral statistics. These data were analyzed using multi-criteria decision-making (MCDM) methods, specifically LOPCOW and AROMAN, to determine the weight of each criterion and to rank the companies accordingly. The findings revealed that while some companies were financially strong but lagging operationally, others showed a more balanced performance and ranked higher overall. The results suggest that focusing only on financial indicators may not be sufficient and that operational efficiency plays a key role in strategic decision-making. Keywords Airline industry, financial analysis, operational performance, ratio analysis, performance evaluation, LOPCOW, AROMAN