İnovatif davranış ve kariyer sürdürülebilirliği arasındaki ilişki: Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde bir araştırma
The relationship between innovative behavior and career sustainability: A study in the Aegean and Marmara Regions
  1. Tez No: 1011927
  2. Yazar: BİRSEN CEVİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇOBAN KUMBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Teknoloji, dijitalleşme ve yapay zekâ, günümüz iş dünyasını sadece dönüştürmekle kalmayıp örgütlerin ve çalışanların rollerini de yeniden tanımlamaktadır. Artan rekabet, müşteri beklentilerinin çeşitlenmesi ve iş süreçlerinin karmaşıklaşması, örgütleri değişime hızla uyum sağlayabilen ve inovatif düşünebilen çalışanlara yönlendirmektedir. Bu bağlamda, yalnızca görevleri yerine getiren değil, fikir üreten ve örgütsel süreçlere katkı sağlayan bireyler ön plana çıkmaktadır. Değişen iş koşulları bireylerin kariyer anlayışını da şekillendirmektedir. Günümüzde kariyer sürdürülebilirliği, sadece mevcut görevlerde başarılı olmayı değil, değişen koşullara uyum sağlama ve sürekli kendini geliştirme becerisini ifade etmektedir. Aynı şekilde inovatif davranış, çalışanların yeni fikirler üretmesi, bunları geliştirmesi ve uygulamaya dönüştürmesi sürecidir ve hem örgütsel başarı hem de bireysel kariyer gelişimi açısından kritik bir rol oynar. Literatürde inovatif davranış ile kariyer sürdürülebilirliği arasındaki ilişkinin ele alındığı araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Değişimin yoğun olarak hissedildiği günümüz çalışma yaşamında, çalışanların inovatif davranışlarının kariyerlerinin sürdürülebilirliği ile nasıl bir ilişki içinde olduğunun ortaya konulması önemli görülmektedir. Araştırmanın konusunu daha spesifik hale getirmek amacıyla Ege ve Marmara Bölgesi'nde farklı sektörlerde çalışan beyaz yakalı çalışanlar üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda toplam 358 beyaz yakalı çalışan ile anket çalışması gerçekleştirilmiş, inovatif davranış ve kariyer sürdürülebilirliği düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda yapılan analizlerde, çalışanların inovatif davranış düzeyleri ile kariyer sürdürülebilirliği algıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu, inovatif davranış sergileyen bireylerin kariyerlerini daha sürdürülebilir bir şekilde yönetebildiklerini ve yenilikçi yaklaşım geliştirebilen çalışanların mesleki gelişimlerini destekleyebildiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları hem literatüre katkı sağlamakta hem de örgütlerde çalışanların inovatif davranışlarını artırarak kariyer sürdürülebilirliğini destekleyecek uygulamalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology, digitalisation and artificial intelligence are not only transforming today's business world, but also redefining the roles of organisations and employees. Increasing competition, the diversification of customer expectations and the growing complexity of business processes are driving organisations towards employees who can adapt quickly to change and think innovatively. In this context, individuals who not only perform their duties but also generate ideas and contribute to organisational processes are coming to the fore. Changing work conditions are also shaping individuals' understanding of careers. Today, career sustainability means not only being successful in current roles but also having the ability to adapt to changing conditions and continuously develop oneself. Similarly, innovative behaviour, which is the process of employees generating new ideas, developing them and putting them into practice, plays a critical role in both organisational success and individual career development. The literature reveals that there are limited studies examining the relationship between innovative behaviour and career sustainability. In today's working life, where change is intensely felt, it is considered important to reveal how employees' innovative behaviours relate to the sustainability of their careers. In order to make the subject of the research more specific, a study was conducted on white-collar workers in different sectors in the Aegean and Marmara regions. Within this scope, a survey was conducted with a total of 358 white-collar workers, measuring their levels of innovative behaviour and career sustainability. Analyses based on the data obtained revealed a positive and significant relationship between employees' levels of innovative behaviour and their perceptions of career sustainability. This finding shows that individuals who exhibit innovative behaviour can manage their careers in a more sustainable manner and that employees who can develop innovative approaches can support their professional development. The results of the research contribute to the literature and shed light on practices that will support career sustainability by increasing the innovative behaviour of employees in organisations.