Fate and reactions of organic chemicals in aquatic environment
Su ortamında organik kimyasalların davranışlarının belirlenmesi ve reaksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 101193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL BAYSAL TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
SU ORTAMINDA ORGANİK KİMYASALLARIN DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ VE REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmanın konusu, alıcı ortamlarda organik maddelerin uğradıkları reaksiyonlar ve bir yıl boyunca mevsimsel değişiklikleri de yansıtacak biçimde davranışlarını kavramsal ve deneysel olarak saptamak amacını taşımaktadır. Bu amaca yönelik olarak seçilen pilot bölge Köyceğiz - Dalyan Lagün Havzasıdır. Yöredeki yaklaşık 32500 dekarlık tan m alanında kullanılan pestisitlerden seçilen 6 tanesinin 4 mevsim boyunca alıcı ortamdaki variıklan deneysel olarak saptanıp, literatür destekli alıcı ortam reaksiyonları incelenmiştir. Bu bölgede, endüstri faaliyetleri bulunmamaktadır; su ortamında bulunabilecek organik kimyasallar, tarımsal kökenli olduğundan burada sadece tan m ilacı - pestisitler - incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda genel olarak çalışma, literatür araştırması ve pilot bölge üzerinde yapılan tatbikatı anlatan 2 bölüm olarak hazırlanmıştır. Yayıl ı kirletici kaynaklar arasında tanm alanlarında kullanılan pestisitler büyük önem taşımaktadır. Çok az miktarda uygulanmalarında bile tüm canlılar üzerinde toksik ve kanserojenik etkisi olan bu mikrokirleticilerin araziye tatbiki çok dikkat ve özen gerektirir. Özellikle yanlış zamanlarda ve yanlış dozlardaki uygulamalarda su kaynaklarında olumsuz etkileri görülmektedir. Pestisitler doğrudan toprak yüzeyine ve içine uygulanır. Bitki yüzeyine atılan ilacın önemli bir kısmı toprağa düşer. Bu ilaçlar; toprak tipi, çözünebilirlik, kalıcılık ve iklim koşullarına bağlı olarak toprak içinde zamanla hareket edebilirler. Pestisitler toprakta iki yolla dağılmaktadırlar; çözünerek ve drenaj sulanna kanşarak sürüklenme yoluyla veya mikroorganizmaların biyokimyasal aktiviteleri sonucu hidroliz ve oksidasyonla bozulup, çözünebilir bileşikler oluşturarak karbon gazı ve amonyağını çıkartıp, basit bir mineral yapıya dönüştürmek suretiyle gerçekleşir. Pestisitlerin topraktaki kalıntıları süzülerek yer altı sulanna, yüzeysel akışla veya hava yoluyla yüzey sularına karışabilirler. Su ortamına karıştıktan sonra adsorpsiyon, volatilizasyon, hidroliz, oksidasyon, fotoliz ve biodegradasyona uğrayarak konsantrasyonları azalır veya dip sedimentinde birikirler. Su havzalannda pestisit kullanımından kaynaklanabilecek toksik etkilerin olumsuzluklarını azaltmak için daha az zararlı pestisit kullanımı tercih edilmeli, mümkünse suda daha çabuk bozunan, diğer bir deyişle kalıcı olmayan ilaçlar seçilmelidir. Türkiye, Avrupa'da en fazla tanm alanına sahip olmasına rağmen, en az pestisit kullanımı olan bir ülkedir. Ancak, ülkenin karşı karşıya olduğu sorun, bilinçsiz ilaç uygulaması ile su havzalarında görülen olumsuz etkileridir. Pilot bölge olarak seçilen Köyceğiz - Dalyan Lagünü drenaj alanında yürütülmeye başlanan çalışmada, bu havzadaki tanm alanlarında polikültür ürün yetiştirilmekte ve özellikle Akdeniz iklim kuşağındaki tipik ürünler narenciye, pamuk, buğday ve mısır işlenmektedir. viiPestisitlerin yoğun kullanımı (12 kg-lt /ha) dolayısıyla su ortamındaki etkilerinin en yüksek görüleceği bölgedir. Pestisit kullanımında Türkiye ortalaması 1.25 kg - İt /ha ve istanbul ortalaması 3.5 kg - İt /ha 'dır. Yaklaşık 42 çeşit pestisitin kullanıldığı bu havzada tarıma dayalı incelenen alan yaklaşık 32500 dekardır. Pestisitlerin su ortamındaki dönemsel davranışlarının incelenmesi konusunda geliştirilen kavramsal yaklaşımın uygulanması için 6 adet pestisit seçilmiştir. (Dichlorvos, Diazinon, Deltamethrin, Endosulfan, Metalaxyl ve Methidathion). Ayrıca, GC uygulaması ile drenaj havzası içindeki iki göl (Alagöl, Sülüngür gölü) ve Köyceğiz/Dalyan lagünü boyunca tesbit edilen 16 istasyondan Nisan (1999), Ağustos (1999), Kasım (1999), Mart (2000) aylarında alınan su numunelerinde pestisit ölçümleri yapılmış ve sonuçlar kavramsal yaklaşımla karşılaştınlıp, değerlendirilmiştir. Deney sonuçlarında incelemeye tabi tutulan, 6 pestisitten sadece 4 tanesine rastlanmıştır. Sonuçlar Su Ürünleri Yönetmeliği ile karşılaştınlmış, bu yönetmelikte limit değerleri verilen 3 pestisitten endosulfan ve diazinonun limit değerleri çok aşmadığı, ancak dichlorvosun önemli miktarlarda (100 katına kadar) limiti aştığı belirlenmiştir. vm
Özet (Çeviri)
FATE AND REACTIONS OF ORGANIC CHEMICALS IN AQUATIC ENVIRONMENT SUMMARY The scope of this study includes, determination of the reactions that organic chemicals undergo on the receiving media during a year with seasonal variations, establishment of conceptual approaches developed on this subject and investigation of their existence in water environments by residue experiments. Within this scope of the study, the agricultural land which covers 32500 ha in the catchment area of Köyceğiz - Dalyan Lagoon joining the Mediterranean Sea is selected as the pilot region. Seasonal appearance of the 6 of the pesticides used in this area is determined experimentally and reactions in receiving media is reviewed based on recent literature. No industrial activities take place in the area of concern; therefore the organic chemicals that are probably found in aquatic environment originate from agricultural activities-sourced pesticides. In the framework of this objective, the study is prepared generally in two sections namely, the literature survey and the case study. Pesticides used in agricultural land are among the significant diffuse sources of pollutants. The micropollutants have toxic and even cancerogenic effect on all living organisms, thus their application needs care and caution. Especially application at wrongly determined times and dosages cause negative effect on water resources. Most of the pesticides applied to crop drop on soil. They have characteristics like mobility on soil depending on soil type, water solubility, persistence and climatic conditions. They either leach through soil media or be dragged through surface run off where they usually reach water environment during which various chemical, physical and biological reactions occur. Once reached to aquatic environment, their concentration decrease by reactions such as adsorption, volatilisation, hydrolysis, oxidation, photolysis, biodegradation and accumulation in bottom sediments. In order to reduce the negative impacts of toxicological effects of pesticides in water catchment areas less toxic pesticides must be chosen, if possible rapidly degraded in other words non-persistent pesticides must be preferred. Even Turkey houses the largest agricultural land in Europe, the pesticide consumption is quite low compared to European countries. Still the impact of pesticides are observed in water environment due to their unconscious use. The area consumes the highest amount of pesticides in Turkey (12 kg-lt/ha). The average pesticide consumption in Turkey and in Istanbul are 1.25 kg - It /ha, 3.5 kg - It /ha respectively. Polyculture agriculture is practiced in the region ant the typical Mediterranean crops produced are cotton, wheat, corn, sesame and citrus fruits. The region has an agricultural area of approximately 32500 decares where approximately 42 pesticides are being used in the region. IXWithin the context of the study, 6 of the pesticides were selected to evaluate conceptually the seasonal behaviour of pesticides in the aquatic environment (deltamethrin, diazinon, dichlorvos, endosulfan, methidathion, metalaxyl). In addition, the experimental analyses on the major pesticides will be conducted on water samples collected from the predetermined 16 stations (April 1999, August 1999, November 1999, March 2000) along the lagoon channel and the two lakes (Alagöl, Sülüngür) and the results were evaluated. As a result of the experiments, out of the 6 pesticides, 4 of them appeared in the water analysis. The results have been compared the current Turkish Water Products Regulation, and seen that the levels of endosulfan and diazinon are not to higher than the limit values; but the level of dichlorvos is much higher than the limit value (approximately 100 times) stated in the regulation..