Elektrokardiyografi işaretlerini gerçek zamanda bilgisayara aktaran ve işleyen arayüz programı tasarımı
Developing an user interface program to transfer and process ECG data
- Tez No: 101194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KORUEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
EKG İŞARETLERİNİ GERÇEK ZAMANDA BİLGİSAYARA AKTARAN VE İŞLEYEN ARAYÜZ PROGRAMI TASARIMI ÖZET İnsan vücudunun çalışması esnasında ortaya çıkan biyoelektrik işaretlerleri bilgisayar ortamına aktaran cihazlara biyopotansiyel kuvetlendiriciler denir. Bu işaretler genellikle diferansiyel işaretlerdir. Eğer işaretlerin kaynağı kalp ise bu işaretler elekrtokardiyografîk (ECG) işaretleri denir. Elektrokardiyografîk işaretlerin bilgisayar ortamına aktarılması işlemi için günümüzde pek çok değişik teknik kuUanılmaktadır. Bu tekniklerin genel ve en önemli adımlarından biri insan vücudundan alınan bilgilerin istenmeyen biyolojik etkilerden ve gürültüden arındırılarak saklama ortamına aktarılmasıdır. Bu tezde bir grafik arayüz programı geliştirilecektir. Bu program ile, çok kanallı bir anolog dijital dönüştürücüden gelen Elektrokardiyografîk (EKG) İşaretlerin dijital olarak bilgisayar ortamına alınması, işlenmesi ve saklanması işlemleri yapılabilmektedir. Saklanan bilginin işlenmesi ve çıktı alınması da mümkündür. Aktarma esnasında oluşacak gürültü gibi istenmeyen etkilerin giderilebilmesi için çeşitli filtre tekniklerinin kullanılması düşünülmektedir. Filtrelenmiş sinyal daha sonra işaret / gürültü oranını azaltabilmek için sırasıyla türev alma devresi, kare alma devresi, dar pencereli integrator devresinden ve hareketli pencereleme yöntemi ile çalışan bir karşılaştırma devresinden geçirilir. Bu çalışmalar sonucunda paralel porttan çok kanallı olarak alınan işaret windows ortamında çalışan görsel bir program vasıtasıyla işlenmiş ve gösterilmiş olacaktır. Program buna ek oalrak ECG dedeksiyonu ve aritmi dedeksiyonu işlemlerini ana fonksiyonları olarak yerine getirir. Program Windows ortamının avantajları sayesinde yeni geliştirmelere açık olarak geliştirilmiştir. Programın işlevselliğini arttırmak ve programı geliştirmek için yeni özellikler kolayca programa eklenebilir. ıx
Özet (Çeviri)
DEVELOPING AN USER INTERFACE PROGRAM TO TRANSFER AND PROCESS ECG DATA SUMMARY The devices transferring the biological signals from the human organs to the personel computer (PC) media are known as biopotential amplifiers. Generally, these signals obtained by electrodes are differential signals, signals originating from heart is known as electrocardiographic (ECG) signals. Nowadays, many techniques have been used to achieve medical data communication, transformation and storage. The primary function of the EKG acquisition system is to amplify the electrical signal from human body and reject environmental and biological noise and artifacts. In this project, using visual programing language, we developed a graphical interface. This graphical interface will have the ability of displaying, processing and storing one or more synchronized real time signal. Also, processing and printing the stored data is available. In order to decrease the effect of noise, medical data can be filtered using many different type filter functions such as adaptif, notch etc. Then the signal is derivated, squared and then applied to moving average window block in order to improve the signal to noise ratio. As a result of this study, the electrocardiographic signal input to the personal computer parallel port is processed, visualized and then stored by means of Windows supported graphical interface program. Additional patient information is also stored in the access data-base. QRS detection and arrhyhtmia detection is the main process of the study. The program is open to new modifications because of windows opportunuties. The new feature can be added easily to improve program capabilities.