Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Anadolu'da arılar ve arıcılık faaliyetleri
Bees and beekeeping practices in Anatolia from the Ottoman Period to the Republican Era
- Tez No: 1011955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İSMAİL ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte arılar ve arıcılık faaliyetlerini incelemektedir. Çalışma, çevre ve hayvan tarihi bağlamında insan, çevre ve hayvan arasındaki ilişkiyi merkeze alarak bu etkileşimi tarihsel bir perspektifle ele almayı amaçlamaktadır. Osmanlı'nın erken dönemlerinden Cumhuriyet'in 1960'lı yıllarına kadar Anadolu'daki arıcılık faaliyetlerinin dönüşümü, sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarıyla incelenmektedir. Öncelikle, insan–arı ilişkisinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla arıcılık faaliyetleri, arıların özellikleri, yaşam alanları ve üretim biçimleri ele alınmakta; Anadolu'da arıcılığın Osmanlı öncesine uzanan tarihsel serüveni açıklanmaktadır. Osmanlı döneminde arıcılık, bir yandan tatlandırıcı ve tıbbi ürün üretimiyle ilişkili bir faaliyet olarak değerlendirilirken, diğer yandan vergiye tabi bir üretim alanı olarak ele alınmaktadır. Bunun yanında, arıcılığın kırsal hane halkı ekonomisi içindeki yeri ve önemi de araştırılmaktadır. Cumhuriyet döneminde ise fenni tekniklerin benimsenmesi, üretimin artırılması ve ekonomik kazancın geliştirilmesi amacıyla çeşitli politikalar geliştirilmiş, bu doğrultuda arıcılık faaliyetleri desteklenmiştir. Bu bağlamda, arıcılığın Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan dönüşüm süreci ayrıntılı biçimde değerlendirilmektedir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e değişen çevre bilincinin arılar ve arıcılık faaliyetleri üzerinden incelemektedir. Ayrıca, konuya dair yayımlanan kitaplar, dergiler ve zirai eğitim faaliyetleri incelenerek arıcılık bilgisinin yayılması ve fenni tekniklerin uygulanma süreci tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines bees and beekeeping activities from the Ottoman Empire to the Republican period. It aims to present this history within the framework of environmental and animal history by focusing on the relationship among humans, the environment, and animals. The transformation of beekeeping activities in Anatolia, from the early Ottoman period to the 1960s of the Republic, is analyzed through its social, economic, and ecological dimensions. First, in order to better understand the human–bee relationship, the study explores beekeeping practices, the characteristics of bees, their habitats, and modes of production, while also explaining the historical development of beekeeping in Anatolia up to the Ottoman period. In the Ottoman era, beekeeping is examined both as an activity associated with the production of sweeteners and medicinal products and as a taxable form of production. In addition, the place and significance of beekeeping within the rural household economy are investigated. In the Republican period, various policies were developed to encourage the adoption of modern scientific techniques, increase production, and improve economic gains, and beekeeping activities were supported accordingly. In this context, the study addresses the transformation of beekeeping from the Ottoman Empire to the Republic. It examines the changing environmental consciousness from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey through bees and beekeeping activities. It also evaluates books, journals, and agricultural education activities published on beekeeping from the Ottoman period to the Republic, and within this framework discusses the dissemination of beekeeping knowledge and the process through which modern scientific techniques were implemented.