Tel erozyon ile işlemede kesme parametrelerinin taguchi tabanlı gri-bulanık yöntem ile modellenmesi
Application of hybid taguchi based gray fuzzy algorithm for the modelling of wire erosion discharge machining proses
- Tez No: 1011956
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile st37 (s235jr) malzemesinin endüstri uygulamalarda daha kaliteli daha verimli işlemler yapabilmek ve endüstride kullanılan karmaşık ve işlenmesi zor olan parçaların parametre optimizasyonu ile daha kolay işte ne bilmesine olanak sağlayacaktır. Bu çalışma ile literatüre yeni bilgiler eklenmesi de amaçlanmaktadır. Bu çalışma süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve daha ekonomik çözümler bulmaya yönelik bir çalışma olacaktır. Parametrelerin doğru bir şekilde ayarlanabilmesi hem ekonomik hem maliyet hem de kaynaktan tasarruf edilecektir. Tel ömrünün uzaması, malzeme kaybını minimuma indirmek, elde edilen ürünün kalitesini arttırmak, genel olarak tüm maliyetleri minimuma indirmek daha ucuza ürün elde etmeyi sağlayacaktır. Televizyon makinesiyle malzeme işleme süreçlerinde hassasiyet ve kalite çok önemlidir. Bu yapılacak olan optimizasyon ile daha hassas, daha kaliteli, yüzey kalitesi iyi ürünler elde edilmesi sağlanacaktır. Bu kesim parametresi optimizasyonları ile tel ve malzeme kaybını azaltarak işlemlerin daha sürdürülebilir olmasını sağlanmak istenmektedir. Parametrelerin optimize edilmesiyle teknolojik gelişmelere katkı sağlanabilir ve bu teknolojinin güvenilirliği iş yapabilme yeteneği ortaya çıkarılmış ve bu teknolojinin kullanımını arttırılmış olmaktadır. Tel erozyon makinesi ile kesin parametrelerin araştırmak bu işlemlere ilgili alakalı olan kimseleri daha fazla araştırma geliştirme ve konu üzerinde çalışma imkanları sağlayacaktır. Tezin önemi olarak endüstri uygulamaları için iyileştirmeler, maliyet ve kaynak tasarrufu, yüksek hassasiyet ve kaliteli ürün, sürdürülebilirlik ve çevresel etkiler, teknik ve bilimsel gelişmeye katkıda bulunmak, araştırma ve geliştirme imkanları sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the quality and efficiency of processes involving St37 (S235JR) material in industrial applications, as well as to simplify the production of complex and difficult-to-process parts through parameter optimization. Additionally, the study aims to contribute new information to the existing literature and provide better process management and more economical solutions. Additionally, the study aims to contribute new information to the existing literature and provide better process management and more economical solutions. Correctly setting the parameters can save on costs and resources, extend wire life, minimize material loss, and improve product quality. Precision and quality are crucial in material processing with a television machine. Optimizing the process will result in more precise, higher quality, and better surface products. These cutting parameter optimizations aim to make the processes more sustainable by reducing wire and material loss. Optimizing the parameters contributes to technological developments, improves the reliability of this technology, and increases its use in business. Investigating the parameters of the wire erosion machine will allow interested parties to conduct further research and development on the subject. The thesis aims to improve industrial applications, reduce costs and resource usage, produce high precision and quality products, and contribute to technical and scientific development while considering sustainability and environmental impacts. This will provide opportunities for research and development.