İzole oligohidramniosu olan gebeliklerde yenidoğan renal fonksiyonlarının araştırılması
- Tez No: 1012001
- Danışmanlar: UZMAN ENİS ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İzole oligohidramniozu olan gelerde yenidoğan böbrek fonksiyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya izole oligohidramniozu olan 30 hasta ve olmayan 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. Tüm hastalar yaş, gravide, parite, doğum şekli, gebelik haftası, amniotik sıvı indeksi, NST, doppler, 1. dakika APGAR skoru, 5. dakika APGAR skoru, mekonyum varlığı, yenidoğan serum BUN, kreatinin, sodyum, potasyum ve idrar beta-2 mikroglobulin seviyesi açısından değerlendrildi. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubu arasında yaş, gravide, parite, doğum şekli, NST, doppler, 5. dakika APGAR skoru, mekonyum varlığı, yenidoğan serum BUN, kreatinin, sodyum, ve idrar beta-2 mikroglobulin seviyesi açısından istatistiksel fark saptlanmadı (p>0,05). Gebelik haftası, 1. dakika APGAR skoru ve yenidoğan serum potasyum seviyesi açısından anlamlı fark saptlandı. Yenidoğan serum potasyum değeri 5. dakika APGAR skoru (r=-279, p = 0,03), nonreaktif NST (r= ,396, p=0,002) ve amniotik sıvı indeksi (r= -0,349, p= 0,006) ile korele idi. ROC analizinde yenidoğan serum potasyum düzeyi oligohidramniozu anlamlı olarak öngörmekteydi (Eğri altında kalan alan= 0,678, p=0,018). Optimal eşik değer %83 sensitivite ve %50 spesifite ile 4,65 değerinde elde edildi. Yenidoğan serum potasyum düzeyi nonreaktif NST'yi anlamlı olarak öngörmekteydi (Eğri altında kalan alan= 0,835, p=0,002). Optimal eşik değer %87 sensitivite ve %64 spesifite ile 5,05 değerinde elde edildi. Sonuç: İzole oligohidramniozu olan gebelerde yenidoğan böbrek fonksiyonlarında bozulma saptlanmamıştır. Ancak yenidoğanda yüksek serum potasyum düzeyi düşük apgar skoru ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate neonatal renal functions in pregnancies complicated by isolated oligohydramnios. Materials and Methods: A total of 60 pregnant women were included in the study: 30 patients with isolated oligohydramnios and 30 patients without oligohydramnios as the control group. All patients were evaluated in terms of maternal age, gravidity, parity, mode of delivery, gestational week at delivery, amniotic fluid index, non-stress test findings, Doppler findings, 1-minute and 5-minute APGAR scores, presence of meconium, neonatal serum blood urea nitrogen, creatinine, sodium, potassium levels, and urinary beta-2 microglobulin levels. Results: There were no statistically significant differences between the study and control groups in terms of maternal age, gravidity, parity, mode of delivery, non-stress test findings, Doppler findings, 5-minute APGAR score, presence of meconium, neonatal serum blood urea nitrogen, creatinine, sodium levels, and urinary beta-2 microglobulin levels (p>0.05). However, significant differences were observed in terms of gestational week at delivery, 1-minute APGAR score, and neonatal serum potassium level. Neonatal serum potassium level was correlated with the 5-minute APGAR score (r=-0.279, p=0.03), non-reactive non-stress test findings (r=0.396, p=0.002), and amniotic fluid index (r=-0.349, p=0.006). In ROC analysis, neonatal serum potassium level significantly predicted oligohydramnios, with an area under the curve of 0.678 (p=0.018). The optimal cut-off value was 4.65, with 83% sensitivity and 50% specificity. Neonatal serum potassium level also significantly predicted non-reactive non-stress test findings, with an area under the curve of 0.835 (p=0.002). The optimal cut-off value was 5.05, with 87% sensitivity and 64% specificity. Conclusion: No impairment in neonatal renal functions was detected in pregnancies complicated by isolated oligohydramnios. However, elevated neonatal serum potassium levels may be associated with lower APGAR scores.