Yalnız seyahat etme deneyimi ve iyi oluş hali üzerine bir araştırma
A study on the experience of solo travel and well-being
- Tez No: 1012000
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜNLÜ KÜÇÜKALTAN, PROF. DR. METİN KOZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Modern toplumda hız kazanan bireyselleşme eğilimleri, tüketici davranışlarını köklü bir değişime uğratmış ve bu durum turizm literatüründe bireyin kendi deneyimiyle kurduğu ilişkiyi merkeze alan“yalnız seyahat”olgusunun ön plana çıkmasına neden olmuştur. Toplumsal yapılardaki bu dönüşümle birlikte seyahat deneyimi, sadece fiziksel bir yer değiştirme olmanın ötesinde, birey için içsel bir keşif ve psikolojik yenilenme arayışına dönüşmüştür. Bu araştırma, yalnız seyahat etme deneyiminin bireylerin iyi oluş halleri üzerindeki rolünü ve bu sürecin yaşamın geneline yansıyan uzun vadeli kazanımlarını sistematik bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımıyla tasarlanan çalışma, fenomenolojik desen çerçevesinde yapılandırılmış; derinlemesine mülakat ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) uygulaması olmak üzere birbirini tamamlayan iki aşamalı bir metodoloji ile yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 25 katılımcı ile çevrimiçi platformlar üzerinden mülakatlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Bu aşamadan elde edilen nitel kodlar temel alınarak, ikinci aşamada iyi oluş ve hayat boyu sağlanan faydalara yönelik AHP karar modelleri oluşturulmuş ve 20 katılımcı ile bu kriterlerin önem düzeyleri önceliklendirilmiştir. Bulgular, yalnız seyahat deneyiminin öznel, psikolojik ve sosyal iyi oluş boyutlarının etkileşimi üzerinden şekillenen çok katmanlı bir yapı sunduğunu göstermektedir. Deneyimin başlangıcında öznel iyi oluşu destekleyen unsurlar öne çıkarken, süreç içerisinde özerklik, öz yeterlilik ve kişisel gelişim gibi boyutların belirleyici hale gelerek psikolojik iyi oluşu güçlendirdiği görülmektedir. Bu durum, yalnız seyahatin hedonik iyi oluştan eudaimonik iyi oluşa doğru ilerleyen bir dönüşüm süreci sunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak araştırma, yalnız seyahatin bireyin iyi oluşunu çok boyutlu biçimde destekleyen dönüştürücü bir deneyim olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In modern society, accelerating individualization trends have fundamentally transformed consumer behavior, bringing the concept of solo travel-centered on the individual's relationship with their own experience-to the forefront of tourism literature. Along with these transformations, travel has evolved beyond mere physical movement into a process associated with inner exploration and psychological renewal for the individual. This study aims to systematically examine the role of solo travel experiences in individuals' well being and the long-term benefits of this process in their overall lives. The study was designed within a qualitative research framework and structured based on a phenomenological approach. A two-stage methodology was employed, consisting of in-depth interviews and the Analytic Hierarchy Process (AHP). In the first stage, in-depth interviews were conducted online with 25 purposively sampled participants, and the data were analyzed using thematic analysis. Based on the qualitative codes obtained from this stage, AHP decision models related to well-being and long-term benefits were developed in the second stage, and the importance levels of these criteria were prioritized with 20 participants. The findings indicate that solo travel presents a multi-layered structure shaped by the interaction of subjective, psychological, and social well-being dimensions. While elements supporting subjective well-being are prominent at the initial stage of the experience, autonomy, self-efficacy, and personal growth become more influential over time, strengthening psychological well-being. This reveals that solo travel represents a transformation process progressing from hedonic to eudaimonic well-being. Ultimately, the study demonstrates that solo travel is a transformative experience supporting individuals' well-being in a multidimensional manner.