Samsun Yeşilyurt Limanında oluşan egzoz emisyon değerlerinin analizi
Analysis of exhaust emission levels occuring at Samsun Yeşilyurt Port
  1. Tez No: 1012065
  2. Yazar: OKAY FERHAT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Denizcilik, Marine Engineering, Marine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Samsun Yeşilyurt Limanı'nına Ekim 2024-Ekim 2025 tarihleri arasında gelen kuru yük gemileri ile manevrelarda kullanılan römorkerlerden kaynaklanan CO2, NO2, NOx, SO2 ve CO emisyonları ölçülerek, bu emisyonların bölgesel hava kalitesine etkileri belirlenmiştir. Egzoz gazı ölçümleri Testo 350 Maritime cihazı ile yapılmış, gemi operasyonlarına göre kütlesel emisyon debileri hesaplanmış ve elde edilen veriler CALPUFF dağılım modeli kullanılarak mekânsal dağılım analizine tabi tutulmuştur. Sonuçlar, toplam emisyon yükünün büyük ölçüde CO2 tarafından domine edildiğini ve özellikle yüksek makine gücüne sahip gemiler ile manevra aşamasındaki römorkörlerin karbon emisyonlarında belirgin paya sahip olduğunu göstermiştir. Model çıktıları, hakim rüzgârın kuzeyden güneye – denizden karaya yönelimli taşınımı güçlendirdiğini ve kirleticilerin kıyı yerleşimlerine yöneldiğini ortaya koymuştur. Atmosferik kararlılık, arazi pürüzlülüğü ve üç boyutlu rüzgâr alanı gibi parametreler değerlendirilerek modelin fiziksel uyumu güçlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, liman için sürdürülebilir bir emisyon yönetim stratejisi geliştirilmiş; SCR–EGR teknolojileri, kıyı güç bağlantısı ve yakıt kalite iyileştirmeleri gibi uygulamaların çevresel performansı artırabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CO2, NO2, NOx, SO2, and CO emissions from dry cargo ships arriving at Samsun Yeşilyurt Port and tugboats used in maneuvers between October 2024 and October 2025 were measured, and the effects of these emissions on regional air quality were determined. Exhaust gas measurements were performed using the Testo 350 Maritime analyzer, mass emission flow rates were calculated according to ship operational modes, and the resulting data were processed through the CALPUFF atmospheric dispersion model to generate spatial distribution analyses. The findings indicate that the overall emission load is predominantly dominated by CO2, with high-powered vessels and tugboats operating during maneuvering stages contributing significantly to total carbon output. Model outputs also revealed that the prevailing wind regime enhances north-to-south, sea-to-land transport, enabling pollutants to drift toward coastal residential areas. Meteorological stability, surface roughness, and three-dimensional wind fields were evaluated to ensure the physical consistency of the model. Based on the results, a sustainable“Emission Management Strategy”for the port was developed, highlighting the potential benefits of implementing SCR–EGR technologies, shore power integration, and fuel-quality improvements.