The Investigation of the Relationship Between the Estrous Cycle and Motor Skill Acquisition in a Mouse Model
Östrus Döngüsü ve Motor Beceri Edinimi Arasındaki İlişkinin Bir Fare Modelinde İncelenmesi
- Tez No: 1012064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomoleküler Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Yaşlanma ile bağlantılı olan nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığı artış göstermektedir. Özellikle menopoz sonrası dönemde kadınlarda bu hastalıkların görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Bu durum, estradiolün beyinde potansiyel bir nöromodülatör olarak görev yaptığını göstermektedir. Aynı zamanda estradioldeki dalgalanmalar veya azalmalar kadınların mental sağlığını da etkilemektedir. Estradiolün önemli cinsiyet hormonu ve nöromodülatör olarak farklı beyin bölgelerinde ve davranış üzerinde etkileri vardır. Motor testlerin başlangıcındaki estradiol düzeylerindeki fizyolojik dalgalanmaları tespit etmek için vajinal smear örnekleri alınmıştır. Testin başlangıcında proestrus evresinde olan fareler yüksek estradiol seviyesi grubu olarak kabul edilmiştir. Estrus, diestrus ve metestrus evrelerindeki fareler düşük estradiol seviyesi grubu olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca ovariektomi ile overleri alınanlar düşük estradiol seviyesi grubunda yer almıştır. Müdahalede bulunulmamış ayrı bir gruba selektif östrojen reseptör modülasyonunun test edilmesi amacı ile subkutan olarak tamoksifen implant edilmiştir. Bu çalışmada estradiolün motor beceri kazanımı ve nöron morfolojisi üzerindeki etkileri fare modelleri üzerinde araştırılmıştır. Bu bağlamda farelere müdahalede bulunulmamış, ovariektomi ile overleri alınmış, sham operasyonu geçirmiş ve tamoksifen implant edilmiş olarak dört ayrı gruba ayrılmıştır. Motor performansları rotarod ve accelerod testleri ile, motor koordinasyonları ise pole testi ile değerlendirilmiştir. Striatal dentritik diken yoğunluğu ve orta beyin dopaminerjik nöronları nörohistolojik ve immünohistokimyasal tekniklerle analiz edilmiştir. Çalışmada, yüksek estradiol seviyesinin daha iyi motor performans ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, estradiol seviyelerinin ve hormonal manipülasyonların farklı morfolojik parametreler üzerinde ayrımsal etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bulgular, motor beceri kazanımında, nöron morfolojisi ve aktivitesi üzerinde estradiolün etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ile estradiolün motor performans ve orta beyin dopaminerjik sistem üzerindeki nöromodülatör etkisinin daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Age-related neurodegenerative diseases exhibit an increasing trend in prevalence. Especially, postmenopausal women develop these diseases more frequently than men, suggesting a potential neuromodulator effect of sex hormones in the brain. At the same time, fluctuation or depletion of these hormones affects the mental health of women. As a key sex hormone and neuromodulator, estradiol (E2) affects different brain regions and behavior. To this end, natural fluctuations in E2 levels were assessed using vaginal smears at the start of motor training. Mice in proestrus at this time point were classified as the high E2 group. Conversely, mice in their estrus, diestrus, and metestrus phases were accepted as the low E2 group. Furthermore, chronic low E2 states were instated following ovariectomy. Selective estrogen receptor modulation was tested by subcutaneous implant of tamoxifen pellets in a separate intact group. The results demonstrated that higher estradiol levels at the beginning of motor training were correlated with improved motor performance. On the other hand, estradiol levels and hormonal manipulations exhibited different effects on distinct morphological parameters. These findings suggest that estradiol has a role in motor skill acquisition, neuronal morphology, and activity. This study provides insights into the neuromodulatory effects of estradiol on motor performance and the midbrain dopaminergic system and provides directions for further studies.