Pamuk yaprak kıvırıcısı (Haritalodes deroagata)'nın kültüredilebilir bakteriyel izolatlarının belirlenmesi ve biyolojik mücadelesi üzerine çalışmalar
Studies on the identification of culturable bacterial isolates of the cotton leaf roller (Haritalodes derogata) and their biological control
- Tez No: 1012082
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Pamuk yaprak kıvırıcısı kurdu (Haritalodes derogata) önemli bir tarım zararlısıdır. Bu çalışmada, zararlı larvalarından 14 bakteriyel izolat elde edilmiştir. Morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler (16S rRNA) analizlerle izolatlar; Enterococcus faecalis (HD1, HD5, HD13, HD14), Bacillus cereus (HD2), Bacillus thuringiensis (HD3, HD7), Bacillus sp. (HD4), Bacillus toyonensis (HD6), Klebsiella pneumoniae (HD8), Klebsiella variicola (HD9), Klebsiella aerogenes (HD10), Enterobacter hormaechei (HD11) ve Escherichia coli (HD12) olarak tanımlanmıştır. Bu bakterilerin ve kontrol olarak kullanılan standart BnBt izolatının insektisidal etkileri incelenmiştir. En yüksek ölüm oranı (%80) Bacillus thuringiensis (HD3 ve HD7) izolatlarında belirlenmiştir. Bu etkinlik, kristal genlerinin PCR ile tespiti ve SDS-PAGE ile kristal protein varlığının gösterilmesiyle doğrulanmıştır. Sonuç olarak, zararlının kültüre edilebilir bakteriyel florası ortaya konmuş ve HD3 ile HD7 izolatlarının H. derogata'ya karşı etkili biyolojik mücadele etmenleri olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cotton leafroller (Haritalodes derogata, Lep.: Crambidae) is one of the major agricultural pests. In this study, which investigated the use of entomopathogenic bacteria for pest control, a total of 14 bacterial isolates were obtained from H. derogata larvae. As a result of characterization studies, the isolates were identified using morphological, phy-siological, biochemical, and molecular (16S rRNA gene sequencing) analyses, and the cultivable bacterial flora of the pest was identified as: Enterococcus faecalis (HD1, HD5, HD13, HD14), Bacillus cereus (HD2), Bacillus thuringiensis (HD3, HD7), Bacillus sp. (HD4), Bacillus toyonensis (HD6), Klebsiella pneumoniae (HD8), Klebsiella variicola (HD9), Klebsiella aerogenes (HD10), Enterobacter hormaechei (HD11), and Escherichia coli (HD12). The insecticidal activities of bacterial flora members and the standard BnBt (Bacillus thuringiensis) isolate used as a control were investigated against the pest. It was found that the Bacillus thuringiensis isolates designated HD3 and HD7 exhibited the hig-hest lethal effect, at 80%, on H. derogata larvae. As a result of characterization studies, the cultivable bacterial flora of the pest was identified; furthermore, the insecticidal acti-vity of the Bacillus thuringiensis isolates designated HD3 and HD7 was supported by PCR analysis of the crystal genes and the detection of crystal proteins in the SDS-PAGE protein profile. It is believed that these isolates may be effective bacterial control agents against H. derogata.