Fotovoltaik panellerde derin öğrenme ile güç tahmin modeli geliştirilmesi
Development of power prediction model with deep learning in photovoltaic panels
  1. Tez No: 1012083
  2. Yazar: ONUR AYVAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerine ait aylık üretim verileri üzerinde dokuz farklı derin öğrenme mimarisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada 25 PV sistemi için veri derlenmiş; kullanılabilir veri yapısına sahip örnekler üzerinden Dense, SimpleRNN, LSTM, GRU, BiLSTM, CNN, CNN-LSTM, CNN-GRU ve Hibrit modeller değerlendirilmiştir. Üretim verileri PVOutput kaynağından, meteorolojik değişkenler ise Open-Meteo verilerinin ay bazında özetlenmiş temsilî özelliklerinden oluşturulmuştur. Sonuçlar, hibrit mimarilerin birçok karşılaştırmada daha rekabetçi performans ürettiğini göstermiş; özellikle Hibrit, CNN-LSTM ve CNN-GRU modelleri üst sıralarda yer alma eğilimi göstermiştir. Bununla birlikte düşük veri hacmine sahip santraller, aylık çözünürlük ve meteorolojik entegrasyonun temsilî yapısı nedeniyle bulgular temkinli yorumlanmalıdır. Türkiye kaynaklı üç santralde elde edilen sonuçlar yöntemin yerel veride uygulanabilirliğini göstermiş, ancak bu grup için güçlü genelleme yapılmamıştır. Genel olarak çalışma, farklı sistem ve model tiplerini aynı metodolojik çerçevede karşılaştıran savunulabilir bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative evaluation of nine deep learning architectures for monthly photovoltaic power prediction. Data were compiled for 25 photovoltaic systems, and model comparisons were conducted on systems with sufficient usable samples. Dense, SimpleRNN, LSTM, GRU, BiLSTM, CNN, CNN-LSTM, CNN-GRU, and a Hybrid architecture were assessed within a common experimental framework. Production records were obtained from PVOutput, while meteorological inputs were constructed from month-level representative features derived from Open-Meteo data. The results indicate that hybrid architectures generally produce more competitive performance, with Hybrid, CNN-LSTM, and CNN-GRU frequently ranking near the top. However, the findings should be interpreted cautiously because of limited data length in some plants, monthly temporal resolution, and the representative nature of meteorological matching. Results from the three Turkish installations suggest that the proposed approach is applicable on local data as well, but they should be treated as case-based findings rather than strong national generalizations. Overall, the study offers a defensible comparative framework for model selection in PV forecasting.