İntratekal morfin uygulaması sonrası ortaya çıkan kaşıntınınönlenmesinde profilaktik olarak kullanılan mirtazapin,gabapentin ve ondansetronun etkinliklerininkarşılaştırılması
Comparison of the efficacy of prophylactic mirtazapine, gabapentin, and ondansetron in preventing pruritus following intrathecal morphine administration
- Tez No: 1012084
- Danışmanlar: UZMAN FERHUNDE DİLEK SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Rejyonel anestezi uygulamaları, günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Operasyon sırasında hastanın bilincinin açık olması, havayolu reflekslerinin korunması, spontan solunumun ve postoperatif dönemde analjezinin devam etmesi hastanın mobilizasyonunu hızlandırmakta, olası tromboemboli risklerinden korumakta ve hastanede kalma süresini kısaltarak pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. İntratekal lokal anesteziklere opiodlerin eklenmesi ile analjezi kalitesinin artırıldığı, dolayısıyla lokal anestezik dozunun azaltılabildiği bilinmektedir. Spinal opioidlerin, anestezi ve analjezi süresini artırarak postoperatif hasta konforunu olumlu yönde etkiledikleri bildirilmektedir. Opioidlerin hasta konforunu ve güvenliğini etkileyen yan etkileri, tedavi edici potansiyellerini kısıtlar. Opioidlerin en sık görülen yan etkileri, kaşıntı, bulantı- kusma, konstipasyon, idrar retansiyonu, sedasyon, tolerans, bağımlılık ve solunum depresyonudur. Kaşıntı için antihistaminikler, bulantı-kusma için dopaminerjik veya 5-HT3 reseptör antagonisleri, konstipasyon için laksatifler ve tüm yan etkileri için opioid reseptör antagonistleri kullanılabilir. Kaşıntı, %62-%94 arasında bildirilen insidansla intratekal opioidlerin en sık görülen yan etkisidir. İntratekal opioidlerin indüklediği kaşıntının mekanizmasını açıklamak için sayısız teori ortaya atılmıştır, ancak esas neden halen belirsizdir. Biz çalışmamızda tek taraflı inguinal herni veya pilonidal sinüs cerrahisi uygulanacak 4 ayrı hasta grubuna intratekal % 0.5 hiperbarik bupivakain 15 mg (3 ml) + morfin 0,2 mg (0,1 ml) ile yapılacak spinal anestezi öncesi profilaktik olarak Grup 1'e ondansetron 8 mg tb, Grup 2'ye gabapentin 1200 mg tb, Grup 3'e mirtazapin 30 mg tb ve, ayrıca Grup 4'e plasebo olarak draje şeker verdik. Böylece profilaktik olarak kullanılan bu tabletlerin intratekal morfin uygulamasına bağlı gelişen kaşıntı üzerine etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Bizim çalışmamızda, intratekal morfin kullanılmasına bağlı kaşıntı, ondansetron gurubunda 11 hastada (% 55), gabapentin grubunda 7 hastada (% 35), mirtazapin grubunda 7 hastada (% 35) ve plasebo grubunda 14 hastada (% 70) gelişti. Kaşıntı insidansının, diğer 54 gruplarla karşılaştırıldığında plasebo grubunda daha sık olduğu gözlendi ( % 70 ). Kaşıntı ortaya çıkış zamanı değerlendirildiğinde bütün gruplarda kaşıntının genellikle postoperatif 2. ve 6. saatler arasında ortaya çıktığı gözlenirken, gabapentin grubunda, diğer gruplara nazaran daha uzun sürede postoperatif kaşıntının ortaya çıktığı görüldü. Kaşıntının devam süresi açısından bakıldığında ondansetron ve plasebo grubunda kaşıntının daha uzun süre devam ettiği gözlendi ( 6±3,08 – 5,82±2,96 st ). Kaşıntı; hastalarda yüz, gövde, üst ve alt ekstremitelerde gözlendi, ancak sık görüldüğü bir lokalizasyon istatiksel açıdan tespit edilmedi. Kaşıntı şiddetinin plasebo grubunda diğer gruplara göre daha fazla olduğu gözlendi. Mirtazapin grubu hariç diğer gruplarda kaşıntı 3., 6. ve 9. saatlerde daha şiddetliydi. Kaşıntının tedavisi ondansetron grubunda 1, mirtazapin grubunda 2, plasebo grubunda 3 hastada uygulanırken gabapentin grubunda hiç gerekmedi. Yine de kaşıntı tedavisinin gerekliliği açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. İntratekal morfin kullanımı postoperatif analjezik etkinlik sağlamaktadır (135). Bizim çalışmamızda postoperatif 24 saat boyunca, ortalama ağrı VAS skorlarına bakıldığında, plasebo grubunda 9. saatte ağrı şiddetinde artış gözlendi. Ancak ağrı tedavisi ondansetron ve plasebo gruplarında 2' şer, gabapentin ve mirtazapin gruplarında 1'er hastada gerekti, bu da ağrı tedavisinin gerekliliği açısından anlamlı bir farka neden olmadı. İntratekal morfin kullanımı kemoemetik triger zon ve area postremadaki kusma merkezini uyararak bulantı ve kusmayı indükler. Bizim çalışmamızda postoperatif 24 saat boyunca gruplar arasında bulantı ve kusma varlığı açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Ancak bulantı ve kusma şiddetine bakıldığında ondansetron ve mirtazapin gruplarında fark gözlenmezken, gabapentin grubunda 6. saatte, plasebo grubunda ise 6.-9. saatlerde bulantı ve kusma şiddeti artmış. Yine de tedavi gabapentin grubunda hiçbir hastada gerekmezken diğer 3 grupta 1' er hastada gerekti ve bu, gruplar arasında bulantı-kusma tedavisi açısından anlamlı fark oluşturmadı. İdrar retansiyonu da morfin kullanımına bağlı gelişen önemli bir yan etkidir. Bizim çalışmamızda 24 saatlik takip boyunca ondansetron grubunda 3, gabapentin grubunda 6, mirtazapin grubunda 5, plasebo grubunda 6 hastada gelişti ve mesane sondası ile müdahale edildi, tedavi için opioid antagonisti kullanılmadı. Gruplar arasında idrar retansiyonu gelişmesi açısından bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground and ObjectivesRegional anesthesia applications are becoming increasingly widespread today. The patient remaining conscious during the operation, the preservation of airway reflexes, and the maintenance of spontaneous respiration and postoperative analgesia accelerate patient mobilization. This protects patients from potential thromboembolism risks and brings many advantages by shortening the length of hospital stay.It is known that adding opioids to intrathecal local anesthetics increases the quality of analgesia, thereby allowing a reduction in the local anesthetic dose. Spinal opioids are reported to positively affect postoperative patient comfort by increasing the duration of anesthesia and analgesia.However, the side effects of opioids affecting patient comfort and safety limit their therapeutic potential. The most common side effects of opioids include:Pruritus (itching)Nausea and vomitingConstipationUrinary retentionSedation, tolerance, dependence, and respiratory depressionAntihistamines can be used for pruritus, dopaminergic or $5\text{-HT}_3$ receptor antagonists for nausea-vomiting, laxatives for constipation, and opioid receptor antagonists for all side effects. Pruritus is the most common side effect of intrathecal opioids, with a reported incidence between 62% and 94%. Numerous theories have been proposed to explain the mechanism of intrathecal opioid-induced pruritus, but the primary cause remains unclear.MethodsIn our study, we evaluated 4 separate patient groups scheduled for unilateral inguinal hernia or pilonidal sinus surgery. Before spinal anesthesia—performed with intrathecal 0.5% hyperbaric bupivacaine 15 mg (3 ml) + morphine 0.2 mg (0.1 ml)—we prophylactically administered the following oral treatments:Group 1: Ondansetron 8 mg tabletGroup 2: Gabapentin 1200 mg tabletGroup 3: Mirtazapine 30 mg tabletGroup 4 (Placebo): Sugar-coated candyOur aim was to compare the prophylactic efficacy of these tablets on pruritus developing due to intrathecal morphine administration.Results1. Pruritus (Itching) FindingsIncidence: Pruritus developed in 11 patients (55%) in the ondansetron group, 7 patients (35%) in the gabapentin group, 7 patients (35%) in the mirtazapine group, and 14 patients (70%) in the placebo group. The incidence of pruritus was significantly more frequent in the placebo group compared to the other groups (70%).Onset Time: Pruritus generally appeared between the postoperative 2nd and 6th hours across all groups. However, the gabapentin group demonstrated a significantly longer time to onset compared to the other groups.Duration: Pruritus lasted longer in the ondansetron and placebo groups ($6 \pm 3.08$ hours and $5.82 \pm 2.96$ hours, respectively).Localization & Severity: Pruritus was observed on the face, trunk, upper, and lower extremities, but no statistically significant frequent localization was identified. The severity of pruritus was higher in the placebo group than in the other groups. Except for the mirtazapine group, pruritus was more severe at the 3rd, 6th, and 9th hours.Treatment Requirement: Treatment for pruritus was required for 1 patient in the ondansetron group, 2 in the mirtazapine group, and 3 in the placebo group, while it was never required in the gabapentin group. No significant difference was observed between the groups regarding the requirement for pruritus treatment.2. Pain and Analgesic EfficacyIntrathecal morphine use provides effective postoperative analgesia. In our study, looking at the mean pain VAS (Visual Analog Scale) scores over the postoperative 24 hours, an increase in pain severity was observed in the placebo group at the 9th hour.However, postoperative pain treatment was only required in 2 patients each in the ondansetron and placebo groups, and 1 patient each in the gabapentin and mirtazapine groups. This did not constitute a statistically significant difference between the groups.3. Nausea and VomitingIntrathecal morphine induces nausea and vomiting by stimulating the chemoreceptor trigger zone and the vomiting center in the area postrema. In our study, no significant difference was found between the groups regarding the presence of nausea and vomiting over the postoperative 24 hours.Regarding severity, no changes were observed in the ondansetron and mirtazapine groups, whereas nausea and vomiting severity increased at the 6th hour in the gabapentin group, and between the 6th and 9th hours in the placebo group. Nevertheless, antiemetic treatment was not required for any patient in the gabapentin group, while it was needed for 1 patient each in the other three groups, showing no significant difference.4. Urinary RetentionUrinary retention is another important side effect of morphine use. During the 24-hour follow-up, urinary retention developed in:3 patients in the ondansetron group6 patients in the gabapentin group5 patients in the mirtazapine group6 patients in the placebo groupAll cases were managed with urinary catheterization; no opioid antagonists were required. There was no statistically significant difference between the groups regarding the development of urinary retention.