Yazılım geliştiren takımların kritik başarı faktörlerinin süreçsel teknik ve yönetimsel unsurlara göre değişkenliğinin belirlenmesi
Determination of the variability of critical success factors of software development teams according to process, technical and managerial factors
- Tez No: 1012112
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalar, günümüz iş dünyasında yaşanan büyüme ve dönüşüm süreçlerinin temel itici gücü konumundadır. Bu alandaki çalışmalar yazılım geliştirme temellidir. Bu nedenle işletmelerin çoğu strateji ve hedeflerini gerçekleştirmek üzere yatırımlarını bilgi teknolojileri ve yazılım geliştirme alanına kaydırmıştır. Yazılım ve bilgi teknolojileri çalışmaları genellikle bir proje felsefesine göre yürütülmektedir. İşletmelerin gelişme ve büyümeleri bilgi teknolojilerini kullanma ve yeni projeler üretme kapasiteleri ile doğru orantılıdır. Günümüzde proje yönetimi yaklaşımlarında ve metodolojilerinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmasına rağmen, yazılım projelerinde görülen yüksek başarısızlık oranı dikkat çekicidir. Yazılım projelerinin yapısı, soyut doğası ve kompleks süreçlerden oluşması nedeni ile bu alanda başarıyı inceleyen araştırmalar içerisinde halen bir uzlaşı mevcut değildir. Bu çalışma, bilgi teknolojileri alanında geliştirilen yazılım projelerindeki kritik başarı faktörlerini deneysel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma modeline işletmeye ve proje ekibine dair örgütsel, yönetsel ve süreç unsurları dahil edilmiştir. Ayrıca takım dayanışmasının yazılım proje başarısı üzerindeki etkisi görev dayanışması ve sosyal dayanışma alt boyutları çerçevesinde incelenmiştir. Elde edilen bulguların, yazılım projelerinde başarıyı etkileyen faktörlerin bütüncül biçimde değerlendirilmesine ve proje yönetimi literatürüne katkı sağlaması beklenmektedir. Bu amaçla İstanbul ve Ankara'da yazılım projelerinde görev almış 387 beyaz yakalı Teknokent, Ar-ge ve Ür-ge çalışanlarından anket yoluyla veriler toplanmıştır. Proje başarısının değerlendirilmesinde kullanılan hedeflerin AHP (analitik hiyerarşi süreci) yöntemi ile ağırlıklandırılması yapılmış ve başarı değişkeni bu ağırlıklar üzerinden hesaplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yazılım projelerinin başarısı üzerinde etkisi olan faktörler yapısal eşitlik modeli yol analizi ile tesbit edilmiştir. Ayrıca bu faktörlerin proje başarısındaki etkisinde izlenen yazılım proje yönetim metodunun izlenme düzeyi ile ekibin sanallık derecesinin düzenleyici (moderatör) etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology studies are the driving force behind growth and transformation in the business world. Therefore, most businesses have largely shifted their investments to information technology and software development to achieve their strategies and goals. Software and information technology studies are generally conducted according to a project philosophy, and the development and growth of businesses are directly proportional to their capacity to utilize information technologies and produce new projects. Although progress has been made in project management and methodologies, the high failure rate in software projects persists. However, due to the structure, abstract nature, and complex processes of software projects, there is still no consensus in research examining success in this field. This study empirically investigates the critical success factors in software projects produced in the field of information technology. The research model includes organizational, managerial, and process elements related to the business and the project team. Furthermore, the study examines the effect of team cohesion on software project success through the dimensions of task cohesion and social cohesion. For this purpose, data was collected through surveys from 387 white-collar employees working in Technoparks, R&D, and Product Development departments in Istanbul and Ankara who had worked on software projects. In line with the research objective, factors influencing the success of software projects were identified. Furthermore, the moderating effect of the level of adherence to the software project management methodology and the degree of virtualization within the team on the impact of these factors on project success was examined.