Akıl yürütme temelli uygulamaların öğrencilerin tahmin becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of reasoning-based practices on students' prediction skills
  1. Tez No: 1012177
  2. Yazar: ALPER SAMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, akıl yürütme temelli uygulamaların ortaokul öğrencilerinin matematiksel tahmin etme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Adana'da bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 8. sınıf düzeyindeki 12 öğrenciyle yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Öğrencilerin tahmin etme becerilerindeki nicel değişimi belirlemek amacıyla ön test ve son testten elde edilen puanlar karşılaştırılmış; nitel veriler ise betimsel analiz yoluyla incelenmiştir. Bulgular, akıl yürütme temelli etkinliklerin uygulandığı süreçte öğrencilerin tahmin etme becerilerinde anlamlı bir gelişim olduğunu göstermektedir. Süreç öncesinde öğrencilerin çoğunlukla sezgisel ve gerekçesiz tahminlerde bulundukları, uygulama süreci sonrasında ise referans noktası kullanma, karşılaştırmalı düşünme ve sayısal gerekçelendirme içeren daha sistematik tahmin stratejilerine yöneldikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin farklı çözüm yolları üretme, tahminlerini gerekçelendirme ve çözümlerinin doğruluğunu tartışma eğilimlerinde belirgin bir artış gözlenmiştir. Sonuçta, akıl yürütme temelli uygulamaların öğrencilerin tahmin etme becerilerini yalnızca nicel olarak geliştirmekle kalmadığı; aynı zamanda öğrencilerin matematiksel düşünme süreçlerini derinleştirdiği ve gerekçelendirme temelli bir problem çözme yaklaşımı kazandırdığı söylenebilir. Bu bağlamda, matematik öğretiminde tahmin becerisinin süreç odaklı ve akıl yürütme ile bütünleşik biçimde ele alınmasının önemine dikkat çekmekte ve öğretmenlere sınıf içi uygulamalara yönelik somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of reasoning-based practices on elementary school students' mathematical estimation skills. In mathematics education, reasoning and estimation are considered fundamental process skills that enable students not only to reach correct answers but also to justify their solution processes, develop alternative strategies, and evaluate the reasonableness of their results. In this context, the present study examines how reasoning-based learning environments influence students' use of estimation strategies in detail. The study was conducted using a qualitative research approach with a case study design. The participants consisted of 12 eighth-grade students studying at a public elementary school in Adana during the 2024–2025 academic year. Multiple data collection tools were employed, including pre-test and post-test applications, semi-structured student interviews, student artifacts obtained during reasoning-based activities, and classroom observation forms. The quantitative change in students' estimation skills was examined by comparing pre-test and post-test scores, while qualitative data were analyzed through descriptive analysis. The findings indicate that reasoning-based activities led to a significant improvement in students' estimation skills. Prior to the implementation, students predominantly relied on intuitive and unjustified estimations. Following the intervention, however, they increasingly used more systematic estimation strategies involving reference points, comparative reasoning, and numerical justification. In addition, a noticeable increase was observed in students' tendencies to generate multiple solution strategies, justify their estimations, and critically evaluate the correctness and reasonableness of their solutions. In conclusion, reasoning-based practices not only enhance students' estimation skills quantitatively but also deepen their mathematical thinking processes by fostering a justification-oriented approach to problem solving. The study highlights the importance of integrating estimation as a process-oriented skill closely linked to reasoning in mathematics instruction and offers practical implications for teachers in designing classroom activities.