Türk hava kargo sektörünün karbondan arındırılmasına yönelik stratejik bir analiz
A strategic analysis for decarbonization of the Turkish air cargo sector
  1. Tez No: 1012179
  2. Yazar: CAVİDAN TUĞÇE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm ve ekonomi için katalizör rolü üstlenen havacılık sektörü, yüksek karbon emisyonları nedeniyle çevresel etkileri en fazla olan sektörlerden biridir. Nitekim insan kaynaklı CO₂ emisyonlarının yaklaşık %2–3'ünün havacılıktan kaynaklanması ve hava kargo taşımacılığının bu yapı içerisindeki yeri, sektörün karbondan arındırılmasını kritik hale getirmiştir. Bu doğrultuda, havacılıkta emisyonların azaltılması için yapılan çalışmaların, sektörün tüm alanlarını kapsayacak şekilde ele alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Literatürde çalışmaların çoğu yolcu taşımacılığına odaklanırken, hava kargo sektörüne yönelik araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda çalışma, Türk hava kargo sektörünün Türkiye'nin 2053 net sıfır karbon hedefi kapsamında izlemesi gereken uygun karbondan arındırma stratejilerini belirlemeyi amaçlamaktadır.Bu kapsamda, SWOT temelli BWM yöntemi ile sektörün mevcut durumu analiz edilmiş, SWOT faktörlerine dayanarak belirlenen stratejiler bulanık VIKOR yöntemi ile önceliklendirilmiştir. Bulgular, İGA'nın yeşil lojistik hub olarak konumlandırılması, SAF kullanımının yaygınlaştırılması ve yeşil dijital kargo yönetim sistemlerinin geliştirilmesinin öncelikli stratejiler olduğunu göstermektedir. Bu stratejilerin filo modernizasyonu ve operasyonel verimlilikle desteklenmesi, sektörün karbon ayak izini azaltarak sürdürülebilir dönüşümüne katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak çalışma, Türk hava kargo sektörünün karbondan arındırılmasına yönelik uygulanabilir ve önceliklendirilmiş bir stratejik yol haritası sunmakta olup hem akademik literatüre hem de sektörel uygulamalara önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aviation sector, which acts as a catalyst for tourism and the economy, is one of the sectors with the greatest environmental impact due to its high carbon emissions. Indeed, the fact that approximately 2-3% of human-caused CO₂ emissions originate from aviation, and the place of air cargo transportation within this structure, makes decarbonization of the sector critical. Accordingly, it is evident that efforts to reduce emissions in aviation should be addressed in a way that encompasses all areas of the sector. While most studies in the literature focus on passenger transportation, research on the air cargo sector is limited. Therefore, this study aims to determine the appropriate decarbonization strategies that the Turkish air cargo sector should follow within the scope of Turkey's 2053 net-zero carbon target. In this context, the current state of the sector was analyzed using the SWOT-based BWM method, and the strategies determined based on SWOT factors were prioritized using the fuzzy VIKOR method. The findings show that positioning IGA (Istanbul Grand Airport) as a green logistics hub, widespread adoption of SAF (Supplementary Air Frequency), and the development of green digital cargo management systems are priority strategies. Supporting these strategies with fleet modernization and operational efficiency will contribute to the sustainable transformation of the sector by reducing its carbon footprint. Consequently, this study presents a feasible and prioritized strategic roadmap for decarbonizing the Turkish air cargo sector, making significant contributions to both academic literature and industry practice.