İbn İshak ve rivayetleri (Kütüb-i Tisᶜa özelinde)
Ibn Ishaq and his narrations (The case Of Kutub al-Tisa)
  1. Tez No: 1012223
  2. Yazar: HAMZA ÇATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Muhammed b. İshak'ın hadis rivayetindeki ihtilaflı konumunu, ricâl literatüründeki teorik hükümler ile Kütüb-i Tis'a'daki somut rivayet pratiği arasındaki ilişki üzerinden incelemektedir. Öncelikle mütekaddimûn, müteahhirûn ve çağdaş dönemde ortaya konulan cerh-ta'dîl değerlendirmeleri karşılaştırılarak İbn İshak'ın güvenilirliği, tedlîs meselesi, mu'an'an rivayetleri ve rivayet yöntemine yöneltilen eleştiriler tahlil edilmektedir. Bunun yanında fıkıh, tefsir, hilâfiyyât ve akaid literatüründe ona nasıl başvurulduğu ele alınmakta; farklı disiplinlerin hangi bağlamlarda onu otorite kabul ettiği, hangi durumlarda ise ihtiyatlı davrandığı gösterilmektedir. Daha sonra Kütüb-i Tis'a'da yer alan rivayetler itikad, fıkıh, ahlâk ve tarih-siyer başlıkları altında incelenmekte; isnad yapısı, râvilerin durumu, edâ sîgaları, teferrüd, mütâbaat, şevâhid ve metin muhtevası bakımından değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Hadis musanniflerinin bu rivayetleri hangi eserlerde, hangi bölümlerde ve hangi amaçlarla kullandığı dikkate alınarak cerh-ta'dîl hükümlerinin pratikteki karşılığı gösterilmektedir. Böylece hem râvinin şahsî konumu hem de rivayetlerinin hadis külliyatındaki işlevi birlikte açıklığa kavuşturulmaktadır. Sayısal ve tematik veriler, İbn İshak'ın rivayet birikiminin yalnızca tarihî haberlerle sınırlı olmadığını, özellikle fıkıh-ahkâm alanında dikkate değer bir yoğunluk taşıdığını ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, onun hakkında mutlak ret veya kayıtsız kabul biçimindeki yaklaşımların yetersiz kaldığını göstermektedir. Açık semâ ve tahdîs lafızlarıyla naklettiği rivayetler daha güçlü değerlendirilirken, mu'an'an nakiller destekleyici tarikler, metin bütünlüğü ve usûlî kriterler ışığında ihtiyatla ele alınmalıdır. Bu çerçevede İbn İshak,“sadûk-müdellis”vasfı etrafında rivayet bazlı değerlendirilmesi gereken bir râvi olarak öne çıkmakta; onun örneği, cerh-ta'dîl hükümlerinin isnad yapısı, nakil biçimi ve metin bütünlüğü içinde okunması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the contested status of Muḥammad b. Isḥāq in ḥadīth transmission by focusing on the relationship between the theoretical judgments found in rijāl literature and the concrete practice of transmission in al-Kutub al-Tisʿa. It first compares the evaluations of jarḥ wa-taʿdīl articulated by the mutaqaddimūn, the mutaʾakhkhirūn, and contemporary scholars, analysing the discussions concerning Ibn Isḥāq's reliability, the issue of tadlīs, his muʿanʿan transmissions, and the criticisms directed at his method of narration. In addition, the study examines how Ibn Isḥāq is cited and employed in the literatures of fiqh, tafsīr, khilāfiyyāt, and ʿaqīda, thereby showing in which contexts different disciplines regarded him as an authority and in which cases they approached his reports with caution. Subsequently, the reports attributed to Ibn Isḥāq in al-Kutub al-Tisʿa are analysed under the categories of creed, jurisprudence, ethics, and history-sīra. These reports are evaluated in terms of isnād structure, the status of transmitters, modes of transmission, tafarrud, mutābaʿāt, shawāhid, and textual content. By considering in which works, chapters, and contexts ḥadīth compilers employed these reports, the study also demonstrates the practical implications of jarḥ wa-taʿdīl judgments. In this way, both Ibn Isḥāq's individual status as a transmitter and the function of his reports within the ḥadīth corpus are clarified. The numerical and thematic data indicate that Ibn Isḥāq's transmitted material is not confined to historical reports, but displays a notable concentration particularly in the field of fiqh and legal rulings. The findings show that approaches based on either absolute rejection or unconditional acceptance of Ibn Isḥāq are inadequate. While reports transmitted with explicit formulas of audition and direct narration are to be assessed more positively, his muʿanʿan transmissions should be treated with caution in light of supporting chains, textual coherence, and methodological criteria. Within this framework, Ibn Isḥāq emerges as a transmitter who must be evaluated on a report-by-report basis around the designation“ṣadūq-mudallis”; his case demonstrates that judgments of jarḥ wa-taʿdīl should be read in relation to isnād structure, mode of transmission, and textual integrity.