Çelik konstrüksiyon bir inşaatta normal sıcak hadde profilleri ile soğukta şekillendirilmiş profillerin kullanım ve karşılaştırılması
To Compara and using at a steel construction with are used classical hot rolling mill profiles and cold shaped round and box width cross-sectioned profiles
  1. Tez No: 101225
  2. Yazar: MURAT TURALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÇELİK KONSTRÜKSİYON BİR İNŞAATTA NORMAL SICAK HADDE PROFİLLERİ İLE SOĞUKTA ŞEKİLLENDİRİLMİŞ PROFİLLERİN KULLANIM VE KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Çalışmanın amacı taşıyıcı sistemi çelik olan bir projede değişik konstrüksiyon malzemeleri ile imalat esasları ve bu imalat için kullanılacak malzeme ve işçiliklerin hesaplanması ve bunların birbiriyle karşılaştınlmasıdır. Tez yapı işletmesi programında hazırlandığından statik hesaplara girilmemiş; bu hesapların sonuçlan belirtilerek maliyet hesaplarına geçilmiştir. Çalışmaya; malzemenin yeni sayılması yüzünden dünyadaki tarihçesi, ilk uygulamaları ve standartları ile başlanmış söz konusu malzemeyi kullanmanın avantajları açıklandıktan sonra örnek uygulamaya yer verilmiştir, örnek uygulamada önce sistem normal sıcak hadde profili kullanılarak çözülmüş daha sonra çözüm sırasıyla, yuvarlak en kesitli ve kutu en kesitli profiller yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Her çözüm sonunda sistem için gereken malzeme ve işçilik miktarları hesaplanmış bunlara dayalı maliyet hesaplan yapılmış ve nakit akış diyagramları çizilerek bunlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Tezde olabildiğince piyasa koşullan, fiyatları ve piyasada ki malzemeler göz önüne alınmış, elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
TO COMPARE AND USING AT A STEEL CONSTRUCTION WHICH ARE USED CLASSICAL HOT ROLLING MILL PROFILES AND COLD SHAPED ROUND AND BOX WIDTH CROSS-SECTIONED PROFILES SUMMARY The object of this study is to calculate various construction materials with the foundation of the production and the material and worker's pay in a project with steel system and to compare them with each other. For the thesis has being preparing within the program of construction management, the static calculations have been neglected; the results of these calculations having been stated, they have been written down in the accounts of cost. For the material has been considerea ti&w, the study has begun with its global history, first applications and standards, after having been mentioned the advantages of using this material, the sample application has been taken place. In the sample application, first the system has been solved using hot rolling mill profile, then the solution has been accomplished with the help of round width cross- sectioned profile and box width cross-sectioned profile successively. At the end of each solution, the material and worker's pay necessary for the system have been calculated, the cost calculations connected have been executed and drawing the cash flow diagrams, they have been compared with each other. In the thesis, the conditions, prices and materials of the market have been taken into consideration, the results deriving from it have been summarized. IX