Kambiyo senetlerinde soyutluk ilkesinin uygulama açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the principle of abstractness in negotiable instruments in terms of practice
- Tez No: 1012282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kambiyo senetlerinde soyutluk (mücerretlik) ilkesinin teorik temellerini ortaya koymak ve söz konusu ilkenin uygulamadaki yansımalarını değerlendirmektir. Çalışmada, kambiyo senetlerinin temel özellikleri ile bu senetlerin dayandığı hukuki yapı incelenmiş; soyutluk ilkesinin kapsamı, sınırları ve sonuçları hem öğretideki görüşler hem de yargı kararları çerçevesinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada öncelikle kıymetli evrak ve kambiyo senetleri kavramsal olarak ele alınmış; poliçe, bono ve çekin hukuki niteliği açıklanmıştır. Ardından soyutluk ilkesinin kapsamı, görünüm biçimleri ve temel borç ilişkisiyle bağlantısı incelenmiştir. Kambiyo senetlerinin temel ilişkiden bağımsız bir borç ikrarı niteliği taşıdığı ancak bu bağımsızlığın mutlak olmadığı vurgulanmıştır. Ayrıca bedel kayıtları ile ta'lilin soyutluk ilkesine etkisi değerlendirilmiş ve özellikle menfi tespit davalarında ispat yükünün belirlenişi ortaya konulmuştur. Çalışmada yöntem olarak doktrinsel inceleme yapılmış, ilgili mevzuat hükümleri ve çeşitli Yargıtay içtihatları analiz edilerek uygulamadaki durum ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, soyutluk ilkesi kambiyo senetlerinin tedavül güvenliğini artırmakta ve alacaklının korunmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, borçlunun temel ilişkiye dayanan savunmalarının tamamen ortadan kaldırılmadığı; özellikle taraflar arasındaki doğrudan ilişkilerde bu savunmaların belirli şartlar altında ileri sürülebildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kambiyo senetlerinde soyutluk ilkesi, ticari hayatın güvenli ve hızlı işlemesine önemli katkı sağlayan temel bir ilke olmakla birlikte, uygulamada mutlak bir nitelik taşımayan bir yapıya sahip bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the theoretical foundations of the principle of abstractness in negotiable instruments and to evaluate its reflections in practice. In the study, the fundamental characteristics of negotiable instruments and the legal structure on which these instruments are based have been examined; the scope, limits, and consequences of the principle of abstractness have been discussed in detail within the framework of both doctrinal views and judicial decisions. Within the scope of the research, firstly, the concepts of negotiable instruments and commercial papers have been explained, and the legal nature of bills of exchange, promissory notes, and cheques has been set forth. Subsequently, the meaning of the principle of abstractness, its material and formal manifestations, and its relationship with the underlying debt relationship have been examined. In this context, it has been particularly emphasized that negotiable instruments constitute an acknowledgment of debt independent from the underlying relationship, although this independence is not absolute. In addition, the effects of consideration records and the causal statements contained in such records on the principle of abstractness have been evaluated, and particularly the manner in which the burden of proof is determined in negative declaratory actions has been demonstrated. In terms of methodology, a doctrinal analysis has been conducted, and the situation in practice has been presented through the examination of relevant legislative provisions and various decisions of the Court of Cassation. According to the findings obtained, the principle of abstractness enhances the circulation security of negotiable instruments and ensures the protection of the creditor. However, it has also been determined that the defenses of the debtor arising from the underlying relationship are not completely eliminated; particularly in direct relationships between the parties, such defenses may be asserted under certain conditions. In conclusion, the principle of abstractness in negotiable instruments, while being a fundamental principle that significantly contributes to the secure and efficient functioning of commercial life, does not have an absolute nature in practice and possesses a structure that maintains a balance between the interests of the debtor and the creditor.