Kambiyo senetlerinde bedelsizlik davaları
Uncertainty court cases of bill of exchanges
- Tez No: 555757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk Borçlar Hukuku'nda soyut borç ikrarı, kambiyo senetlerinde soyutluk ilkesi ve konuyla ilgili doktrindeki tartışmalar incelenmiştir. İkinci bölümde, kambiyo senetlerinde def'iler ve def'ilerin türleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bedelsizlik talebine dayalı menfi tespit davaları, davanın tarafları, dava açılmasındaki hukuki yarar, ispat, hüküm ve sonuçları doktrindeki farklı görüşler ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of 3 chapters. In the first chapter, abstract acknowledgement of debt, abstractness principle of bills of exchanges and some discussions related doctrines are analyzed. In the second chapter, pleas in bills of exhange and their varieties are researched comprehensively. In the last chapter, negative clearance actions based on demand of free charge, parties of proceeding, legal benefits to be sued,proof, judgment and its results have been analyzed in the light of different opinions in doctrine and Supreme Court's decision.