Makroekonomik göstergelerin yapay zekâ tabanlı tahmini: Arima, ANN ve LSTM modellerinin karşılaştırmalı analizi
Artificial intelligence-based forecasting of macroeconomic indicators: A comparative analysis of Arima, ANN and LSTM models
  1. Tez No: 1012315
  2. Yazar: GENCAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT BARIŞ TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ekonomisinin temel makroekonomik göstergelerinin zaman serisi analizine dayalı olarak geleneksel istatistiksel yöntemler ve yapay zekâ tabanlı modellerle tahmin edilmesini incelemektedir. Çalışmada ihracat, ithalat, GSYH, işsizlik oranı, enflasyon ve döviz kuru gibi göstergeler kullanılmış; 1980-2023 dönemine ait yıllık verilerle modeller test edilerek 2024-2025 dönemi için ileriye dönük tahminler üretilmiştir. Araştırmanın amacı, farklı modelleme tekniklerinin tahmin performanslarını nesnel hata ölçütleriyle karşılaştırmak ve ekonomik politika süreçlerindeki potansiyel katkılarını değerlendirmektir. Tezde ARIMA ve Seasonal ARIMA modellerinin yanı sıra LSTM, Yapay Sinir Ağları, Destek Vektör Makineleri ve Karar Ağaçları gibi yapay zekâ tabanlı yöntemler uygulanmıştır. Model performansları RMSE, MAE ve R² ölçütleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular, performansın ekonomik göstergeye, veri yapısına ve örneklem büyüklüğüne bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. LSTM modelleri bazı göstergelerde rekabetçi sonuçlar üretmesine rağmen, sınırlı örneklem büyüklüğü ve negatif R² değerleri nedeniyle tek başına üstün bir yöntem olarak değerlendirilmemelidir. Buna karşılık ARIMA ve Seasonal ARIMA modelleri doğrusal eğilimlerin ve belirli zaman serisi örüntülerinin modellenmesinde daha istikrarlı ve yorumlanabilir sonuçlar sağlamıştır. Tezin özgün katkısı, aynı veri seti üzerinde farklı istatistiksel, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modellerinin yalnızca başarılı yönleriyle değil, sınırlılıklarıyla birlikte karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmesidir. Ayrıca hata ölçütleri ve görsel analizler üzerinden yapılan tartışmalar, yöntemlerin güçlü ve zayıf yönlerinin daha açık biçimde ortaya konmasına katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak çalışma, yapay zekâ tabanlı yöntemlerin ekonomik tahminlerde kullanılabilirliğini desteklemekle birlikte, model seçiminin veri yapısı, örneklem büyüklüğü, hata ölçütleri ve ekonomik yorumlanabilirlik dikkate alınarak yapılması gerektiğini göstermektedir. Bulgular, yapay zekâ modellerinin klasik yöntemlerin yerine mutlak alternatifler değil, uygun koşullarda tamamlayıcı karar destek araçları olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the forecasting of key macroeconomic indicators of the Turkish economy using traditional statistical and artificial intelligence-based models within a time-series framework. Major indicators including exports, imports, gross domestic product (GDP), unemployment, inflation, and exchange rates were analyzed using annual data from 1980 to 2023, while forecasts were generated for the 2024-2025 period. The main objective is to compare forecasting performance across modeling approaches using objective error metrics and evaluate their contributions to economic policymaking. Classical time-series approaches such as ARIMA and Seasonal ARIMA were implemented alongside artificial intelligence and machine learning-based methods including Long Short-Term Memory (LSTM), Artificial Neural Networks (ANN), Support Vector Machines (SVM), and Decision Trees. Model performance was evaluated using RMSE, MAE, and R² metrics. Results indicate that forecasting performance varies across economic indicators, data structures, and sample sizes. Although LSTM-based models produced competitive results for certain indicators, limited sample size and findings such as negative R² values suggest that these methods should not be considered universally superior. In contrast, ARIMA and Seasonal ARIMA models provided more stable and interpretable results for linear trends and specific time-series patterns. The originality of this thesis lies in the comparative evaluation of statistical, machine learning, and deep learning approaches using the same dataset while also interpreting models with limited forecasting capability from an economic perspective. Examining model limitations and forecasting failures using error metrics and visual analyses provides a clearer assessment of methodological strengths and weaknesses. In conclusion, the study supports the applicability of artificial intelligence-based approaches in economic forecasting while emphasizing that model selection should consider data characteristics, sample size, forecasting metrics, and economic interpretability. The findings suggest that artificial intelligence models should be viewed not as substitutes for conventional methods but as complementary decision-support tools under appropriate data conditions.