20. yüzyılın ilk yarısında senfonik orkestra müziğinde vurmalı çalgılar perspektifinde efekt ögeleri
Effect elements in symphonic orchestral music in the first half of the 20th century from the perspective of percussion instruments
  1. Tez No: 1012318
  2. Yazar: HANDE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. BEGÜM ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 20. yüzyıl orkestra müziğinde vurmalı çalgıların evrimini ve genişleyen rolünü araştırmakta, yalnızca ritmik destekten ziyade efekt unsuru olarak kullanımlarına odaklanmaktadır. Tarihsel olarak, perküsyon orkestra içinde ikincil olarak görülmüş, öncelikle ritmi vurgulamaya hizmet etmiştir. Ancak 20. yüzyıl, bestecilerin alışılmadık sesler, dokular ve perküsyonun sunabileceği geniş olasılıkları denemeye başlamasıyla radikal bir değişim getirmiştir. Bu araştırma, önemli eserlerin ve trendlerin gözden geçirilmesi yoluyla, vurmalı çalgıların benzersiz atmosferler, ses efektleri ve dramatik kontrastlar yaratmak için nasıl giderek daha fazla kullanıldığını ve modern bestelerde tını ve dokunun daha geniş bir şekilde keşfedilmesine nasıl katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, Batı klasik müziğinde perküsyonun tarihsel gelişiminin izini sürmekte ve geleneksel orkestrasyonun sınırlarını zorlayan Stravinsky, Bartók ve Varèse gibi bestecilerin önemli yeniliklerini incelemektedir. Bir tarama-değerlendirme çalışması sonucu elde edilen bulgular, müzikolojik söylemde 20. yüzyıl orkestra müziğinin tınısını şekillendirmede perküsyonun katkılarını ortaya koymakta kullanılmıştır. Bu katkılara ışık tutarak tez, perküsyonun gelişen rolünü ve çağdaş orkestra uygulamaları üzerindeki kalıcı etkisini anlamak için teorik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the evolution and expanding role of percussion instruments in 20th century orchestral music, focusing on their use as an effect element rather than solely as rhythmic support. Historically, percussion was seen as secondary within the orchestra, primarily serving to emphasize rhythm. However, the 20th century brought about a radical change as composers began to experiment with the unusual sounds, textures, and possibilities that percussion could offer. Through a review of important works and trends, this research highlights how percussion instruments were increasingly used to create unique atmospheres, sound effects, and dramatic contrasts, contributing to a broader exploration of timbre and texture in modern compositions. The study traces the historical development of percussion in Western classical music, examining significant innovations by composers such as Stravinsky, Bartók, and Varèse, who pushed the boundaries of traditional orchestration. The findings from a survey-evaluation study are used in musicological discourse to demonstrate the contributions of percussion in shaping the tone of 20th century orchestral music. By shedding light on these contributions, the thesis provides a theoretical framework for understanding the evolving role of percussion and its enduring impact on contemporary orchestral practice.