İbnü'l-Arabî'de bir varlık tarzı ve idrak aracı olarak hayal
Imagination as a mode of being and cognitive faculty in Ibn al-ʿArabī
  1. Tez No: 1012336
  2. Yazar: SULTAN ADANIR SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İbnü'l-Arabî varlıkta, âlemde ve insanda olmak üzere bütüncül ve özgün bir hayal görüşü ortaya koymuştur. Onun düşüncesinde hayal, en temelde“var-yok”şeklinde ifade edilebilecek paradoksal bir varoluş tarzını göstermektedir. Bu anlam, varlık mertebelerinin tamamında korunur. Mutlak Hayal denilen Amâ, mümkün hakikatlerin varlık ile yokluk arasında bulunduğu ontolojik zemini ifade ederken; hayal âlemi, gayb ile şehadet arasında berzah olan müstakil bir âleme işaret etmektedir. İnsan düzeyinde ise hayal, nefsin bir gücü olarak duyulur ile akledilir olan arasında aracılık yapmakta; bilgi, ibadet, sevgi ve keşif süreçlerinde merkezi bir rol üstlenmektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde hayalin ontolojik boyutu ele alınmış; Mutlak Hayal, a'yân-ı sâbite ve mertebeli varlık anlayışı bağlamında hayalin bir varlık tarzını ifade ettiği, hayal âlemi bağlamında ise gayb ve şehadet arasında yer alan müstakil bir âlem olduğu ortaya konulmuştur. İkinci bölümde hayal âlemi ile insanın tahayyül gücü arasındaki ilişki incelenmiş; hayalin duyu ve akıl karşısındaki konumu, nefs teorisindeki yeri ve bilgiye ulaşmadaki işlevi açıklanmıştır. Bu bağlamda hayalin vahyin geliş sürecindeki rolü ile inanç, sevgi ve ibadet hayatındaki etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise hayalin uyku hâlindeki tezahürü olan rüya ve manaların asıllarına rücûu anlamındaki tâbir meselesi ele alınmış; böylece ontolojik ve epistemolojik yönleriyle incelenen hayalin bilgiye dönüşme süreci çeşitli örnekler üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada İbnü'l-Arabî'nin hayal anlayışı, varlık, âlem ve insan düzeylerindeki tezahürleriyle ele alınmış; hayalin onun düşüncesinde yalnızca nefsin bir gücü değil, varlığın mahiyetini, bilginin imkânını ve insanın Hak ile ilişkisini açıklayan temel bir ilke olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn al-ʿArabī developed a comprehensive and distinctive theory of imagination encompassing being, the cosmos, and the human being. In his thought, imagination (khayāl) fundamentally denotes a paradoxical mode of existence that may be described as“both existent and non-existent.”This meaning is preserved throughout all levels of reality. While the ʿAmāʾ, referred to as the Absolute Imagination, signifies the ontological ground in which possible realities exist between being and non-being, the imaginal realm (ʿālam al-khayāl) refers to an independent world that functions as a barzakh between the unseen (ghayb) and the visible (shahāda). At the human level, imagination operates as a faculty of the self mediating between the sensible and the intelligible, thereby assuming a central role in the processes of knowledge, worship, love, and unveiling (kashf). Within this framework, the first chapter examines the ontological dimension of imagination and demonstrates that, in the context of the Absolute Imagination, the immutable entities (aʿyān al-thābita), and the hierarchical conception of existence, imagination signifies a mode of being. It also argues that the imaginal realm constitutes an independent world situated between the unseen and the visible domains. The second chapter investigates the relationship between the imaginal realm and the human faculty of imagination, explaining the position of imagination in relation to sense perception and intellect, its place within Ibn al-ʿArabī's theory of the soul, and its function in the acquisition of knowledge. In this context, the role of imagination in the reception of revelation as well as its influence on faith, love, and worship are also discussed. The third chapter focuses on dreams as the manifestation of imagination during sleep and examines the science of dream interpretation (taʿbīr) as it means returning the meanings to their original realities. Through various examples of dreams, it seeks to illustrate how imagination, previously examined from ontological and epistemological perspectives, becomes a source of knowledge. In conclusion, this study analyzes Ibn al-ʿArabī's understanding of imagination through its manifestations at the levels of being, the cosmos, and the human being. It argues that imagination, in his thought, is not merely a faculty of the soul but a fundamental principle that explains the nature of existence, the possibility of knowledge, and the relationship between the human being and the Real (al-Ḥaqq).