2008 küresel finans krizinin gelişmekte olan ülke maliyelerine yansımaları ve Türk kamu maliyesi örneği
The impacts of the 2008 global financial crisis on the finances of developing countries and the example of Turkish public finance
  1. Tez No: 1012378
  2. Yazar: GÖKTUĞ PARILDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARTALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
ABD'de 2007 yılında başlayan konut edinme politikası finansal krizi meydana getirmiş ve dünyadaki dengelerin değişmesine neden olmuştur. Bankacılık sistemleri batmış, ekonomik politikalara verilen önem artmıştır. Bazı dönemlerde iyileşmeler yaşansa da kalıcı iyileşme sağlanamamıştır. Küreselleşme sonucu sınırların kalkması, tüm dünyanın etkilenmesine sebep olmuştur. 2008 küresel finansal krizinin etki alanının geniş olmasında kapitalizmin rolü vardır. 2007 yılında ABD' de ortaya çıkan kriz Türkiye'yi ABD kadar etkileyememiştir. Bu durumun en önemli sebebi ABD ekonomisinin sahip olduğu özelliklerin birçoğunun Türkiye'de olmamasıdır. Ayrıca 2008 küresel finansal krizinin bankacılık sistemi üzerindeki yıkıcı etkisi de ABD bankacılık sistemi üzerindeki olan etkisine göre, Türkiye'de 2001 krizinde alınan önlemler nedeniyle Türk bankacılık sistemi üzerinde yüksek derecede olamamıştır. Türkiye'de 2008 finansal krizinin yarattığı bir diğer etki cari açıktır. İthalatın azalması açığı azaltsa da asıl sorun talep yetersizliği ve dengesizliğidir. Bu durum ihracatı ve dış kaynak sağlama durumunu engellemiştir. Üretim oranı azalmış, işsizlik artmıştır. Sonuç olarak GSYİH azalmıştır. Bu çalışmadaki amaç 2008 küresel finansal krizini analiz ederek, Türk kamu maliyesini incelemek, diğer gelişmekte olan ülkelere mali etkisi hakkında literatüre katkıda bulunmak ve 2008 küresel finansal krizinin diğer krizlere göre daha yoğun olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
The housing policy that started in the USA in 2007 caused the financial crisis and caused the balances in the world to change. Banking systems collapsed and the importance given to economic policies increased. Although improvements were experienced in some periods, permanent improvement could not be achieved. The removal of borders as a result of globalization has affected the whole world. Capitalism played a role in the wide impact of the 2008 global financial crisis. The crisis that emerged in the USA in 2007 could not affect Turkey as much as the USA. The most important reason for this situation is that many of the features of the US economy are not available in Turkey. In addition, the devastating impact of the 2008 global financial crisis on the banking system was not as high on the Turkish banking system compared to its impact on the US banking system, due to the measures taken in Turkey during the 2001 crisis. Another effect of the 2008 financial crisis in Turkey is the current account deficit. Although the decrease in imports reduces the deficit, the real problem is the insufficiency and imbalance of demand. This situation has hindered exports and outsourcing. The production rate decreased and unemployment increased. As a result, GDP decreased. The aim of this study is to analyze the 2008 global financial crisis, examine Turkish public finance, contribute to the literature on its financial impact on other developing countries, and show that the 2008 global financial crisis was more intense than other crises.