Periferik vestibüler bozukluklarda internet tabanlı vestibüler rehabilitasyon etkinliğinin belirlenmesi
Effectiveness of internet based vestibular rehabilitation in patients with peripheral vestibular disorders
  1. Tez No: 1012461
  2. Yazar: KÜBRA BİNAY BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKGÖZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, internet tabanlı bir vestibüler rehabilitasyon platformu oluşturularak periferik vestibüler bozukluk tanısı almış bireylerde internet tabanlı vestibüler rehabilitasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Vestibüler rehabilitasyonun temel ilkelerini içeren rehabilitasyon videoları hazırlanmış ve bu videolar bir yazılımcı ile oluşturulan internet sitesine eklenmiştir. İnternet sitesinin kullanılabilirliğini değerlendirebilmek amacıyla uzman görüşü, ve kullanıcı görüşü alınmıştır. Çalışma kapsamında, 8 tek taraflı Meniere Hastalığı (MH), 8 Kalıcı Postural Algısal Baş Dönmesi (PPPD) ve 8 Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) sonrası rezidüel dizziness tanısı olan hastaya internet tabanlı vestibüler rehabilitasyon uygulanmıştır. Tek taraflı MH ve BPPV sonrası rezidüel dizzinessı olan hastalarda vestibüler değerlendirme amacıyla Duyusal Organizasyon Testi (DOT) ve Adaptasyon Testi (ADT) uygulanırken; PPPD hastalarına DOT, ADT ve üç farklı koşulda servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyel (cVEMP) testi uygulanmıştır. Tüm hastalara Vestibüler Bozukluklarda Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (VADL), Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI), Düşme Etkinlik Ölçeği (FES) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDI) uygulanmıştır. Vestibüler rehabilitasyon öncesinde yapılan tüm değerlendirmeler sonrasında tekrar edilerek internet tabanlı vestibüler rehabilitasyonun etkinliği belirlenmiştir. Uzman ve kullanıcı değerlendirme formlarından elde edilen ortalama puanların 5 üzerinden üst düzey değerlere yakın olması, platformun klinik uygulamalarda kullanılabilirliğinin yüksek olduğunu göstermiştir. Çalışma sonuçlarına göre, MH grubunda rehabilitasyon sonrasında DOT; görsel, vestibüler, tercih ve bileşik skorların arttığı (p<0.05), ADT toes-up değerinin anlamlı (p<0.05) düzeyde azaldığı görülmüş ancak toes-down değerlerindeki azalmanın anlamlı olmadığı (p>0.05) saptanmıştır. Ayrıca MH grubunda VADL' nin enstrümental alt boyutu ile BDI, FES ve DHI sonuçlarında rehabilitasyon sonrasında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler gözlenmiştir (p<0.05). BPPV grubunda vestibüler rehabilitasyon sonrası DOT; somatosensöriyel, görsel, vestibüler ve bileşik skorların arttığı (p<0.05); ADT toes-up ve toes-down değerleri anlamlı (p<0.05) şekilde azalmıştır. Ayrıca BPPV grubunda rehabilitasyon sonrasında VADL'nin fonksiyonel alt boyutları ve toplam skoru ile BDI, FES ve DHI sonuçları azalmıştır (p<0.05). PPPD grubunda DOT; görsel, vestibüler ve bileşik skorları rehabilitasyon sonrasında artmıştır (p<0.05). Tercih ve somatosensöriyel skorlarında gözlenen artışlar ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). PPPD grubunda ADT toes-up ve toes-down değerlerinin vestibüler rehabilitasyon sonrasında azaldığı (p<0.05), VADL' nin enstrümental, fonksiyonel ve ambulasyon alt boyutları ile toplam skoru ve BDI, FES ve DHI sonuçlarında düşüş gösterdiği gözlenmiştir (p<0.05). PPPD hastalarında rehabilitasyon öncesi-sonrası cVEMP bulgularında her iki kulakta ve üç farklı koşul arasında amplitüd ve latans açısından istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır (p>0.05). Çalışmanın genel bulguları değerlendirildiğinde, MH, BPPV ve PPPD gruplarında uygulanan internet tabanlı vestibüler rehabilitasyon sonucunda DOT, ADT ve öz bildirim ölçeklerinde anlamlı düzeyde iyileşmeler gözlenmiştir. Bu sonuçlar, internet tabanlı vestibüler rehabilitasyonun geniş erişime sahip, güvenli ve uygulanabilir bir tedavi yaklaşımı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of internet based vestibular rehabilitation in individuals diagnosed with peripheral vestibular disorders by developing an internet based vestibular rehabilitation platform. Rehabilitation videos incorporating the fundamental principles of vestibular rehabilitation were prepared and integrated into a website developed in collaboration with a software developer. In order to evaluate the usability of the website, expert opinions and user feedback were obtained. Within the scope of the study, internet-based vestibular rehabilitation was administered to 8 patients with unilateral Meniere's disease (MD), 8 patients diagnosed with persistent postural-perceptual dizziness (PPPD), and 8 patients with residual dizziness following benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). For vestibular assessment, the Sensory Organization Test (SOT) and Adaptation Test (ADT) were applied to patients with unilateral MD and residual dizziness following BPPV, whereas patients with PPPD underwent the SOT, ADT, and cervical Vestibular Evoked Myogenic Potential (cVEMP) testing under three different conditions. All patients were assessed using the Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale (VADL), Dizziness Handicap Inventory (DHI), Falls Efficacy Scale (FES) and Beck Depression Inventory (BDI). All assessments performed prior to vestibular rehabilitation were repeated after the intervention to determine the effectiveness of internet based vestibular rehabilitation. The fact that the mean scores obtained from the expert and user evaluation forms were close to the upper limits on a 5-point scale indicates that the platform has high usability in clinical practice. According to the study results, in the MD group, post-rehabilitation SOT visual, vestibular, preference, and composite scores increased significantly (p<0.05), while a significant decrease was observed in the ADT toes-up values (p<0.05); however, the decrease in toes-down values was not statistically significant (p>0.05). In addition, statistically significant reductions were observed in the instrumental subscale of the VADL, as well as in the BDI, FES, and DHI scores following rehabilitation in the MD group (p<0.05). In the BPPV group, post-rehabilitation SOT somatosensory, visual, vestibular, and composite scores increased significantly (p<0.05), and ADT toes-up and toes-down values decreased significantly (p<0.05). Furthermore, significant reductions were observed in the functional subscales and total score of the VADL, as well as in BDI, FES, and DHI scores following rehabilitation in the BPPV group (p<0.05). In the PPPD group, visual, vestibular, and composite SOT scores increased significantly after rehabilitation (p<0.05); however, the increases observed in preference and somatosensory scores were not statistically significant (p>0.05). ADT toes-up and toes-down values decreased significantly following vestibular rehabilitation (p<0.05), and reductions were observed in the instrumental, functional, and ambulation subscales and total score of the VADL, as well as in BDI, FES, and DHI scores (p<0.05). Evaluation of cVEMP findings in PPPD patients revealed no statistically significant differences in amplitude or latency between pre- and post-rehabilitation measurements in either ear or across the three testing conditions (p>0.05). Overall, the findings of the study indicate that internet-based vestibular rehabilitation resulted in significant improvements in SOT, ADT, and self-reported outcome measures in patients with MD, BPPV, and PPPD. These results demonstrate that internet-based vestibular rehabilitation is a safe, accessible, and feasible treatment approach with broad applicability.