Erzurum Arkeoloji Müzesi'nin çocuk dostu müzecilik açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the Erzurum Archaeology Museum in terms of child-friendly museology
- Tez No: 1012500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Tarih, Archeology, Museology, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Antik Yunan'da Zeus'un dokuz kızı, ilham perilerinden ismini alan müzeler, binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Müzeler günümüze değin oldukça önemli değişiklikler geçirmiştir. Günümüzde doğuşundan daha farklı oluşum amaçları kapsayan müzeler, günümüze göre şekil almıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Erzurum Arkeoloji Müzesi'nin çocuk dostu müzecilik ilkeleri açısından değerlendirilmesidir. Araştırmada, müzenin sergileme düzeni, eğitim etkinlikleri, mekânsal erişilebilirlik, etkileşimli öğrenme olanakları ve çocukların müze deneyimlerini destekleyen uygulamalar ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; gözlem, doküman incelemesi ve alan araştırması yoluyla veriler toplanmıştır. Ayrıca müze yetkilileriyle gerçekleştirilen görüşmeler, değerlendirmeyi derinleştirmiştir. Bu bağlamda çalışma, hem müze eğitimi hem de çocuk dostu kültürel mekânların oluşturulması açısından katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Museums, named after the nine daughters of Zeus, the muses of inspiration in Ancient Greece, have a history of thousands of years. Throughout history, museums have undergone significant transformations. Today, they encompass purposes that differ from their original foundations and have taken shape according to contemporary needs. The aim of this thesis is to evaluate the Erzurum Archaeology Museum in terms of child-friendly museology principles. In the research, the exhibition arrangement, educational activities, spatial accessibility, interactive learning opportunities, and practices supporting children's museum experiences were examined. A qualitative research method was employed; data were collected through observation, document analysis, and field research. In addition, interviews conducted with museum officials deepened the evaluation. In this context, the study contributes both to museum education and to the creation of child-friendly cultural spaces.