Panlökopenili kedilerde pıhtılaşma faktörleri, D-dimer ve pro-BNP düzeylerinin incelenmesi
Investigation of clotting factors, D-dimer and pro-BNP levels in cats with panleukopenia
- Tez No: 1012501
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN KALINBACAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Kedilerin panlökopeni enfeksiyonu çok yüksek morbidite ve mortalite oranına sahip ölümcül bir viral enfeksiyondur. Bu enfeksiyon şiddetli ishal, kusma ve dehidrasyon ile birlikte asit baz dengesizlikleri, sepsis, dissemine intravasküler koagülasyon (DİK), şiddetli hipovolemi, şok ve ölüm ile sonuçlanan ciddi bir klinik tablo ile karakterizedir. Bu çalışmada kedilerin panlökopeni enfeksiyonunda bazı koagülasyon faktörleri, D-dimer ve proBNP düzeylerindeki değişiklikler belirlenerek hastalığın tanı ve prognozunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini kusma ve ishal şikayetleri ile kliniğe getirilen, klinik muayene ve sonrasında yapılan hızlı test ile panlökopeni olduğu doğrulanan 20 hasta kedi (hasta grubu) ve klinik olarak sağlıklı 10 kedi (kontrol grubu) oluşturdu. Her iki gruptaki kedilerin kan örnekleri alınarak hemogram, PT, APTT, INR (International Normalized Ratio), fibrinojen, D-dimer ve proBNP ölçümleri yapıldı. D- dimer ölçümleri immunofloresan ve immunoturbidometrik olarak iki farklı metot ile gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan panlökopenili kedilerde en fazla saptanan klinik semptomlar kusma, ishal, dehidrasyon, anoreksi, letharji ve ateş oldu. Hemogramda lökopeni, nötropeni, lenfopeni gibi bulgular izlendi. Kontrol grubu kedilerde koagülasyon faktörleri, fibrinojen, proBNP ve D-dimer değerleri referans değer aralığında belirlendi. Hasta ve kontrol grubuna ait kan değerleri ortalamaları karşılaştırıldığında, PT (p=0,033), APTT (p<0,001)), INR (p=0,008), fibrinojen (p<0,001) ve D-dimer değerleri hasta grupta istatistik olarak önemli derecede yüksek bulundu. D-dimer düzeylerindeki yükseklik immunoturbidometrik yöntemde önemli olurken (p=0,008), immunofloresan yöntemde önemli olmadı (p=0,714). ProBNP düzeyleri de hasta grupta kontrol grubuna göre istatistiki olarak önemli artışlar gösterdi (p=0,006). Fakat her iki grupta da referans değerleri aralığında kaldı. Hasta gruptaki kedilere yapılan tedaviler sonucu 17'si(%85) iyileşirken, 3'ü (%15) müdahalelere rağmen öldü. Hasta gruptaki kedilerin 5'inde (%25) DİK gelişti. Literatürde az bildirilen İnternational Normalized Ratio değeri ise sağlıklı kedilerde 0,68 (0,62-0,76) olarak belirlendi. Sonuç olarak panlökopenili kedilerin koagülasyon faktörlerinden PT, APTT, INR, fibrinojen ve D- dimer miktarlarının; enfeksiyonun değerlendirilmesinde yararlı olabileceği, Panlökopeni enfeksiyonunun DİK'e yatkınlık sağladığı, D-dimer analizlerinde immunoturbidometrik yöntemin güncel immunofloresan analizlere kıyasla daha hassas sonuçlar verdiği ve miyokarditis'in kedilerde panlökopeni hastalarında yaygın bir komplikasyon olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Feline panleukopenia infection is a fatal viral infection with very high morbidity and mortality rates. This infection is characterized by a severe clinical picture resulting in severe diarrhea, vomiting, and dehydration, along with acid-base imbalances, sepsis, disseminated intravascular coagulation (DIC), severe hypovolemia, shock, and death. This study aimed to evaluate changes in certain coagulation factors, D-dimer, and proBNP levels in cats with panleukopenia infection for diagnosis and prognosis. The study material consisted of 20 sick cats (patient group) brought to the clinic with vomiting and diarrhea complaints, confirmed to have panleukopenia by clinical examination and subsequent rapid testing, and 10 clinically healthy cats (control group). Blood samples were collected from cats in both groups, and CBC, PT, APTT, INR (International Normalized Ratio), fibrinogen, D-dimer, and proBNP measurements were performed. D-dimer measurements were performed using two different methods: immunofluorescence and immunoturbidometry. The most common clinical symptoms observed in the panleukopenic cats included vomiting, diarrhea, dehydration, anorexia, lethargy, and fever. Findings such as leukopenia, neutropenia, and lymphopenia were observed in the hemogram. Coagulation factors, fibrinogen, proBNP, and D-dimer values in the control group cats were determined within the reference range. When comparing the mean blood values of the patient and control groups, PT (p=0.033), APTT (p<0.001), INR (p=0.008), fibrinogen (p<0.001), and D-dimer values were found to be statistically significantly higher in the patient group. The elevation in D-dimer levels was significant in the immunoturbidometric method (p=0.008) but not in the immunofluorescence method (p=0.714). ProBNP levels also showed statistically significant increases in the patient group compared to the control group (P=0.006). However, they remained within the reference range in both groups. As a result of the treatments administered to the cats in the patient group, 17 (85%) recovered, while 3 (15%) died despite interventions. DIC developed in 5 (25%) of the cats in the patient group. The International Normalized Ratio value, which is rarely reported in the literature, was determined to be 0.68 (0.62-0.76) in healthy cats. In conclusion, the levels of coagulation factors PT, APTT, INR, fibrinogen, and D-dimer in cats with panleukopenia may be useful in evaluating infection. Panleukopenia infection predisposes to DIC. the immunoturbidimetric method provides more sensitive results in D-dimer analyses compared to current immunofluorescence analyses, and myocarditis is not a common complication in cats with panleukopenia.