Elektrik komponentleri endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulama örneği
The case study of environmental management system in electrical components industry
- Tez No: 101252
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ELEKTRİK KOMPONENTLERİ ENDÜSTRİSİNDE ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmada endüstriyel çevre yönetim sistemi uygulamasının bilimsel esaslara uygunluğu araştırılmıştır. Bu amaçla elektrik komponentleri üreten bir endüstri ele alınmış, mevcut çevre yönetim sistemi uygulaması incelenmiştir. Endüstride üretim aşamalarında 10 ana, 3 yardımcı proses gerçekleşmekte, 9 çeşit ürün oluşmaktadır. Çalışma kapsamında proses akım şemaları oluşturularak kullanılan kaynaklar ve oluşan atıklar belirlenmiş, ürünlere ait üretim akım şemaları da ayrıca oluşturulmuştur. Gerekli yönetim mekanizmaları belirlenmiş, mevcut uygulamanın yönetmeliklere uygunluğu araştırılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın anlam ve önemi kısmında çevre yönetim sisteminin anlam ve öneminden kısaca bahsedilmiş, çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde çevre yönetim sisteminin ortaya çıkışı ve gelişimi, oluşum esasları, gerekli çevresel politika, amaç ve hedefler ile konunun yasal yönü belirtilmiştir. Uygulamada olan standartlar ve oluşum aşamaları anlatılmıştır. Endüstriyel anlamda çevre yönetim sistemi çalışmanın amacı doğrultusunda ön plana çıkmış, kaynakların yönetimi ve atıkların yönetimi olarak iki esasa dayandırılmıştır. Sistemin, uygulayan endüstriye getireceği avantajlar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde incelenen endüstrinin durum değerlendirmesi yapılmıştır. Endüstri ürünleri ile birlikte tanıtılmış, proses ve atık araştırması yapılarak kullanılan kaynaklar ve oluşan atıklar saptanmıştır. Dördüncü bölümde; endüstride uygulanmakta olan yönetim sistemi ikinci bölümde verilen esaslar doğrultusunda ele alınmış; yönetim mekanizmaları, sonuçları, endüstrinin uymakla yükümlü olduğu yönetmeliklere uygunluğu araştırılmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde ise yapılan inceleme sonunda elde edilen sonuçlarla mevcut uygulamanın bilimsel yönden uygunluğu değerlendirilmiş ve eksiklik görülen noktalarda öneriler getirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
In this study, convenience of the application of industrial environmental management system with scientific principles is researched. For this purpose electrical components manufacturing industry is examined with the existing environmental management system. The process and wastes of the industry is mentioned. There are 10 production process and 3 auxiliary process for 9 products. According to the process and product flow diagrams utilisation of sources and occurring Wastes are emphasised. Management mechanisms for sources and wastes and compliance with legislation are mentioned. In the preceding section, that contains aim and scope of the parts, the significance and importance of environmental management system are briefly given, aim and scope of the study is summarised. In the second section, historical development and coming out of environmental management system, environmental policies, objectives and targets, basic principles, requirements and legislation about the system are mentioned. Industrial environmental management system become the main subject in this study with two basic principles: Source and waste management. The advantages of the system for industries are also mentioned. In the third section, the case study of the industry is given. Process and waste survey are studied according to determine the utilisation of sources and the waste occurrence. In the fourth section, existing environmental management system of industry is researched according to the principles, which are given section 2 and compliance with legislation. In the last section, the results are evaluated and some proposals are brought in where necessary.