Dış ortam sıcaklığına bağlı olarak batarya hücresinin elektriksel ve ısıl özelliklerinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the electrical and thermal properties of a battery cell depending on ambient temperature
  1. Tez No: 1012547
  2. Yazar: İHSAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçların performansını, güvenliğini ve çevrim ömrünü doğrudan etkileyen en kritik faktörlerden biri batarya termal yönetim sistemidir. Batarya hücrelerinde elektrokimyasal reaksiyonlar sonucu açığa çıkan ısının etkin bir şekilde yönetilememesi, kapasite düşüşüne ve geri döndürülemez termal hasarlara yol açabilmektedir. Bu tez çalışmasında, elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılan 73 Ah kapasiteli kese tipi bir lityum-iyon batarya hücresinin termal davranışları, hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Ansys Fluent yazılımı ve MSMD çatısı altındaki NTGK elektrokimyasal modeli kullanılarak bataryanın 3 boyutlu sayısal modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen model, laboratuvar ortamında 0 °C, 10 °C, 20 °C ve 30 °C ortam sıcaklıklarında, 1C ve 2C deşarj hızlarında elde edilen deneysel veriler ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Analiz sonuçları, simülasyon verilerinin deneysel ölçümlerle yüksek bir uyumluluk gösterdiğini ve maksimum sıcaklık artışının %5'in altında bir hata payı ile öngörülebildiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, batarya termal yönetim sistemlerinin tasarımında, maliyetli ve zaman alıcı deneysel süreçlere alternatif olarak doğrulanmış sayısal modellerin güvenle kullanılabileceğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Battery thermal management system constitutes one of the most critical factors directly affecting the performance, safety, and cycle life of electric vehicles. Ineffective management of heat generated by electrochemical reactions within battery cells can lead to capacity fading and irreversible thermal damage. In this thesis, the thermal behavior of a 73 Ah pouch-type lithium-ion battery cell, widely used in electric vehicles, was investigated using computational fluid dynamics methods. Within the scope of the study, a 3D numerical model of the battery was developed using Ansys Fluent software and the NTGK electrochemical model under the MSMD framework. The developed model was validated by comparing it with experimental data obtained in a laboratory environment at 0 °C, 10 °C, 20 °C and 30 °C ambient temperatures under 1C and 2C discharge rates. The analysis results demonstrated that the simulation data showed high agreement with the experimental measurements, predicting the maximum temperature rise with an error margin of less than 5%. This study proves that validated numerical models can be reliably used in the design of battery thermal management systems as an efficient alternative to costly and time-consuming experimental processes.