Yerel yönetimlerde sıfır atıkla ilgili iyi uygulama örneklerinin incelenmesi ve bursa Mustafakemalpaşa ilçe belediyesi için iyileştirme önerilerinin değerlendirilmesi
Examination of good practice examples regarding zero waste in local governments and evaluation of improvement suggestions for bursa Mustafakemalpaşa district municipality
- Tez No: 1012548
- Danışmanlar: PROF. GİZEM EKER ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yerel yönetimlerde sıfır atık kapsamında iyi uygulama örneklerinin incelenmesi ve Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi için uygulanabilir iyileştirme önerilerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, sıfır atık kavramı iyi belediyecilik yaklaşımıyla birlikte ele alınmış; Türkiye ve Avrupa'daki sıfır atık uygulamalarına ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Karşılaştırmalı analiz için, Mustafakemalpaşa Belediyesi ile benzer özellikler gösteren Selçuklu ve Pendik Belediyeleri ile yurtdışından Milano Belediyesi inceleme alanı olarak seçilmiştir. Selçuklu Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Milano Belediyesinden entegre edilebilecek çevre odaklı iyi belediyecilik uygulamaları ve bu uygulamaların sağladığı faydalar ortaya konmuştur. Mali değerlendirmeler için Selçuklu Belediyesi'nden kompost üretimi ve atık azaltımı uygulamasının maliyet analizi, Pendik Belediyesi'nden ambalaj atıkları toplama ayırma tesisi kurulumu maliyet analizi ve Milano Belediyesi'nden atık toplama optimizasyonu maliyet analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda, kompost üretimi uygulamasının hayata geçirilmesi durumunda evsel atık miktarında önemli bir azalma sağlanacağını ortaya koymuştur. Buna göre, yıllık evsel atık miktarının yaklaşık 33 bin tondan 25–26 bin ton seviyelerine düşmesi beklenmektedir. Ambalaj atıkları için bir toplama–ayırma tesisinin kurulması halinde, evsel atık içerisindeki ambalaj atıkları oranının %1'den %40'a çıkacağı öngörülmektedir. Uygulama öncesinde yaklaşık 359 ton/yıl olan CO₂ azaltım miktarının, tesislerin devreye alınmasıyla birlikte 16.200 ton/yıl seviyesine ulaşacağı hesaplanmıştır. Ayrıca, enerji tasarrufunun 1.259 MWh/yıl'dan 53.640 MWh/yıl'a yükseleceği belirlenmiştir. Atık yönetiminde sağlanacak bu optimizasyon sayesinde, atık toplama araçlarının yıllık çalışma süresinin 24.960 saatten 22.848 saate düşeceği; ve 46 litre dizel yakıt tüketimi ile 124,5 ton CO₂ eşdeğeri sera gazı salınımının önleneceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine best practices related to zero waste in local governments and to evaluate improvement recommendations for the Municipality of Mustafakemalpaşa in Bursa. In this context, the concept of zero waste and the approach of good municipal governance were addressed together, and a comprehensive literature review was conducted on successful zero waste municipal practices in Türkiye and Europe.Among municipalities within Türkiye, Selçuklu and Pendik Municipalities selected due to their similarity to Mustafakemalpaşa in terms of waste quantity, waste types, consumption habits, education level, and economic conditions were included in the analysis. From international examples, the Municipality of Milan in Italy was selected for further examination. Environment oriented best municipal practices from Selçuklu, Pendik, and Milan were evaluated, and the environmental, economic, and social benefits of these practices were identified. In addition, cost analyses were conducted for compost production and waste reduction in Selçuklu Municipality, for the establishment of a packaging waste collection and sorting facility in Pendik Municipality, and for waste collection optimization in Milan Municipality.Studies have shown that the implementation of composting in Mustafakemalpaşa has resulted in a significant decrease in the amount of household waste, from approximately 33,000 tons per year to 25-26 tons per year. It has been observed that the percentage of packaging waste within household waste will increase from 1% to 40% when a packaging waste collection and sorting facility is established. The CO₂ reduction, which was approximately 359 tons/year before the implementation, will increase to 16,200 tons/year with the commissioning of the facility, and energy savings will rise from 1,259 MWh/year to 53,640 MWh/year. With waste management optimization, the annual operating time of waste collection vehicles will decrease from 24,960 hours to 22,848 hours, consequently preventing approximately 46,464 liters of diesel fuel consumption and 124.5 tons of CO₂ equivalent greenhouse gas emissions.