Ağır vasıta araçlarında kullanılan kauçuk burçların deneysel olarak dinamik karakterizasyonun incelenmesi
Experimental investigation of the dynamic characterization of rubber bushings used in heavy duty vehicles
  1. Tez No: 1012551
  2. Yazar: ENES RAZLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ağır vasıta araçlarında kullanılan kauçuk burçların farklı çaplama ve farklı kauçuk sertlik değerlerinde direngenlik davranışlarını değişimini inceleyerek performans kriterlerini optimize etmeyi amaçlamaktadır. Araçlarda metal bileşenleri birbirine bağlarken belirli serbestlik dereceleri sağlayan, elastomer grubundan kauçuk burçlarla ilgilidir. Bu burçlar, yol yüzeyinden ve motor gibi hareketli parçalardan kaynaklanan titreşimleri sönümler. Özellikle süspansiyon sistemlerinde bağlantı elemanı olarak kullanılan kauçuk burçlar, her araç için farklı özelliklere sahiptir. Araç dinamiğinden kaynaklanan yükler aracın her bölgesinde farklılık gösterdiğinden, bu değerler de araçtan araca değişir. Kauçuk burçlar, araç üzerindeki çeşitli yükleme koşullarından en çok etkilenen bileşenler arasındadır. Farklı yük gereksinimlerini karşılamak için kauçuk burçların geometrisinde değişiklikler yapılır ve bu yükler, kauçuk parçada kullanılan bileşiğin sertliğinin ayarlanmasıyla da dengelenebilir. Bu çalışma, farklı bileşim sertlikleri ve çaplama oranları kullanıldığında kauçuk burçların radyal, torsiyonel ve kardanik rijitlik değerlerinde meydana gelen değişimlerin tamamen deneysel yöntemlerle incelenmesini ve bu rijitlik karakteristiklerinin belirlenmesini içermektedir. Çalışma, kauçuk burçların tasarımında kullanılan metal iç ve dış burçların malzeme özellikleri ile bu bileşenlerin farklı operasyonel yükler altındaki gerçek zamanlı davranışlarını ve performans parametrelerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to optimize the performance criteria of rubber bushings used in heavy-duty vehicles by examining the change in their stiffness (or rigidity) behavior across various interference fit ratios and rubber hardness values. The study is concerned with elastomeric rubber bushings, which are utilized in various parts of a vehicle to connect metal components, allow specific degrees of freedom of movement, and effectively dampen vibrations originating from the road surface and dynamic components like the engine. Rubber bushings, particularly those used as connecting elements in suspension systems, possess distinct characteristics for each vehicle. The dynamic loads derived from vehicle dynamics vary not only across different regions of a vehicle but also from one vehicle model to another. Rubber bushings are among the components most significantly affected by these varying loads on the vehicle. To meet different load requirements, adjustments are made not only to the geometry of the rubber bushings but also through the use of varying rubber compound hardnesses in the rubber element. The study involves the investigation of changes in the radial, torsional, and cardanic stiffness values of rubber bushings using different compound hardness levels and swaging ratios through entirely experimental methods. Furthermore, the study encompasses the material properties of the metal inner and outer bushings used in the design of the rubber bushings and the determination of their performance parameters under various operational loads.