Kültür turizmini geliştirmeye yönelik sürdürülebilir bir model önerisi: Laghouat / Cezayir örneği
A sustainable model for enhancing cultural tourism: case of Laghouat city, Algeria
- Tez No: 1012569
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN VURAL ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması süreçlerinde temel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Özellikle kimlik ve özgünlük arayışındaki turist profilleri, kültürel turizmin yeniden canlanmasına katkı sağlamaktadır. Ancak kültürel turizmin sürdürülebilirliği; ekonomik kalkınma, sosyal bütünleşme ve kültürel varlıkların korunması arasında hassas bir denge kurulmasını gerektirmektedir. Bu çalışma, Cezayir'in Laghouat kentinde, özellikle Ksar Laghouat bağlamında yürütülmüştür. Araştırmanın temel amacı, tarihi alanların mevcut kullanıcılarıyla varlıklarını sürdürebilmelerine olanak tanıyacak biçimde, sürdürülebilir kültür turizmi yaklaşımının bir canlandırma stratejisi olarak nasıl uygulanabileceğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, oluşturulan kavramsal çerçeve bağlamında Laghouat'ta sürdürülebilir kültür turizmine ilişkin 4 temel öncelik alanı oluşturulmuştur; doğal ve kültürel mirasın sürdürülebilirliği, farkındalık ve paydaşlar katılımı, uluslararası ve yerel turizm politikaları uyumu ve ekonomik sürdürülebilirlik. Bu unsurlar doğrultusunda Ksar Laghouat'taki kültürel miras unsurlarının tespiti ve mevcut durumlarının analizi ile yerel paydaşların farkındalığını ve yapılacak çalışmalara olası katılımlarını değerlendirilebilmesine yönelik olarak anket ve derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu öncelikle kültür turizmi kavramının uluslararası ve ulusal (Cezayir) ölçekte nasıl ele alındığına dair kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada yönetmelikler, sözleşmeler, rehber kitaplar incelenmiştir. Bu incelemelerin sonucunda Cezayir'deki kültür turizmi politikaları da dikkate alınarak, Laghouat için geliştirilebilecek temel yaklaşımın ana belirleyici unsurları ortaya konularak çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Ksar Laghouat'ta sürdürülebilir kültür turizmin geliştirilmesine yönelik çeşitli stratejik öneriler sunulmuştur. Söz konusu öneriler, tarihi kentin özgün mekânsal, toplumsal ve kültürel yapısına uygun biçimde şekillendirilmiş; hem mirasın korunmasını hem de bölgenin sosyoekonomik kalkınmasını destekleyecek biçimde tasarlanmıştır. Bu çalışma, Laghouat özelinde kültürel miras ve turizm arasındaki etkileşime katkıda bulunmakta ve kültürel turizmin, tehdit altındaki miras alanlarının canlandırılması ve korunmasında nasıl etkili bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism is considered a fundamental tool in the processes of preserving and sustaining cultural heritage. In particular, tourist profiles seeking identity and authenticity contribute to the revitalization of cultural tourism. However, the sustainability of cultural tourism requires a delicate balance between economic development, social cohesion and the conservation of cultural assets. This study was conducted in Laghouat, Algeria, specifically in the context of Ksar Laghouat. The main objective of the research is to demonstrate how the sustainable cultural tourism approach can be implemented as a revitalization strategy in a way that enables historical sites to maintain their existence alongside their current users. Within this framework, four main priority areas for sustainable cultural tourism in Laghouat were identified: the sustainability of natural and cultural heritage, awareness and stakeholder participation, alignment with international and local tourism policies, and economic sustainability. In line with these elements, surveys and in-depth interviews were conducted to identify and analyze the current state of cultural heritage elements in Ksar Laghouat, and to assess the awareness and potential participation of local stakeholders in the planned activities. This study primarily involved a comprehensive investigation into how the concept of cultural tourism is addressed at both international and national (Algerian) levels. Regulations, agreements, and guidebooks were examined in this research. Based on these examinations, and taking into account Algerian cultural tourism policies, the conceptual framework of the study was established by identifying the key determinants of a fundamental approach that could be developed for Laghouat. As a result, various strategic recommendations for the development of sustainable cultural tourism in Ksar Laghouat have been proposed. These recommendations have been shaped in accordance with the unique spatial, social, and cultural structure of the historic city. This study contributes to the understanding of the interaction between cultural heritage and tourism in the specific context of Laghouat and demonstrates how cultural tourism can be used as an effective tool for the revitalization and preservation of threatened heritage sites.