Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kadın yurttaşlık algısının öğretim sürecine yansıması
Reflection of social studies teachers' perception of women citizenship on teaching process
  1. Tez No: 1012568
  2. Yazar: EBRU SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kadın yurttaşlığı, kadınların toplumun her alanında eşit ve etkin bir şekilde yer almasını desteklemektedir. Kadın yurttaşlığının güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan bir toplumun oluşmasına katkı sağlayarak daha adil bir toplumu oluşturmaya olanak sağlayabilir. Bu çalışmada, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sahip olduğu kadın yurttaşlık algısının öğretim sürecine nasıl yansıdığının anlaşılması amaçlanmaktadır. Araştırma, yorumlayıcı paradigma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubu, taşradaki iki devlet ortaokulunda görev yapan iki Sosyal Bilgiler öğretmeni ve bu öğretmenlerin derslerine girdiği dört 6. sınıf şubesindeki öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, tümevarımsal bir yaklaşımla NVivo 15 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin kadın yurttaşlığı kavramını teorik düzeyde hak eşitliği ekseninde tanımlamalarına karşın, uygulamada kadınların bu haklardan sınırlı şekilde yararlandıklarını düşündükleri; paralel doğrultuda, söz konusu algıların öğretim süreçlerine yansımasının da sınırlı kalarak çoğunlukla teorik bilgi aktarımı boyutuyla örtüştüğü anlaşılmıştır. Öğretmen düzeyindeki bu durumun öğrencilere de yansıdığı görülmüş; öğrencilerin teorik olarak eşitlik fikrini benimsemelerine rağmen, pratik düzlemde geleneksel toplumsal cinsiyet kalıplarını yeniden ürettikleri bulunmuştur. Araştırmanın sonucuna dayalı olarak; Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ve ders kitaplarının sarmal yaklaşımla düzenlenmesini, öğretmenlere“dönüştürücü pedagoji”eğitimleri verilmesini ve eşitlik odaklı alternatif materyal havuzlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's citizenship supports women's equal and effective participation in all areas of society. Strengthening women's citizenship can contribute to the formation of a more just society by fostering gender equality. This study aims to understand how the perception of women's citizenship held by Social Studies teachers is reflected in the teaching process. The research was conducted using a phenomenological design, a qualitative research method within the interpretive paradigm. The study group consisted of two Social Studies teachers working in two state middle schools in rural areas and students from four 6th-grade classes taught by these teachers. The research data were analyzed using an inductive approach with the NVivo 15 software package. As a result of the research, it was understood that although Social Studies teachers defined the concept of women's citizenship at the theoretical level in terms of equal rights, they believed that women limitedly benefit equally from these rights in practice; in parallel, it was found that the reflection of these perceptions in the teaching processes remained limited and mostly coincided with the dimension of theoretical knowledge transfer. It was also found that this pattern observed at the teacher level was also reflected in students; although students theoretically embraced the idea of equality, it was found that in practice they reproduced traditional gender stereotypes. The research suggests that the Social Studies curriculum and textbooks should be redesigned using a spiral approach, that teachers should receive training in“transformative pedagogy,”and that alternative, equality-focused learning materials should be produced.