Sıvı gıda üretiminde izlenebilirlik için gıda kalite endeksi: domates bazlı ürünler üzerine bir örnek çalışma
Food quality index for traceability in liquid food manufacturing: a case study on tomato-based products
  1. Tez No: 1012614
  2. Yazar: MIRACLE KWABLA LASSEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÜNLÜ, DR. İSMET SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sıvı gıda ürünleri için tasarlanmış yenilikçi bir Gıda Kalite Endeksi (FQI) çerçevesini, domates bazlı ürünlere odaklanan bir vaka çalışmasıyla tanıtmaktadır. Esas olarak nakliye ve parti takibini vurgulayan gıda izlenebilirlik sistemlerindeki kritik bir boşluğu ele alan yaklaşımımız, kapsamlı bir kalite endeksi oluşturmak için matematiksel modellemeyi tüm üretim ve tedarik zinciri boyunca gerçek zamanlı veri toplama ile bütünleştirir. Geleneksel sistemlerden farklı olarak, FQI çerçevemiz özellikle depolama sıcaklığını, raf ömrünü ve taşıma koşullarını parametre olarak dikkate alır çünkü bunlar bozulabilir ürünlerde kalite ve güvenliğin korunması açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın özgünlüğü, paydaşların nihai ürünün işleme aşamaları boyunca güvenlik ve kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını standart bir şekilde değerlendirmesine olanak tanıyan niceliksel, model odaklı bir endeksin kullanılmasında yatmaktadır. Araştırmamız, dünya çapında önemli ve raf ömrüne duyarlı bir sektör olan domates ürünleri endüstrisinde bu yeni uygulamayı göstererek, daha fazla izlenebilirliğin, daha az bozulmanın ve daha iyi tüketici güveninin önünü açıyor. Bu çerçeve yalnızca daha kesin karar almayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda veriye dayalı kalite izleme konusunda daha fazla araştırmayı teşvik ederek sonuçta daha güvenli ve daha şeffaf sıvı gıda tedarik zincirlerine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This study introduces an innovative Food Quality Index (FQI) framework designed for liquid food products, with a case study focused on tomato-based products. Addressing a critical gap in food traceability systems, which mainly emphasize transportation and batch tracking, our approach integrates mathematical modeling with real-time data capturing across the entire manufacturing and supply-chain to generate a comprehensive quality index. Unlike conventional systems, our FQI framework specifically considers storage temperature, shelf life, and handling conditions as parameters because they are critical to the preservation of quality and safety in perishables. The originality of this work lies in using a quantitative, model-driven index that enables stakeholders to assess, in a standardized manner, whether the final product meets safety and quality standards throughout processing stages. By demonstrating this novel application within the tomato product industry, which is a globally significant and shelf-life sensitive sector, this research paves the way for enhanced traceability, reduced spoilage, and improved consumer trust. This framework not only facilitates more precise decision-making but also motivates further exploration into data-driven quality monitoring, ultimately contributing to safe and more transparent liquid food supply chains.