Farklı baskı yöntemlerinin kumaşların yüzey özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different printing methods on the surface properties of fabrics
  1. Tez No: 1012615
  2. Yazar: ÖZNUR OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKGÜN, PROF. DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Baskı işlemi kumaşların renklendirilmesi ve desenlendirilmesi amacıyla çeşitli baskı yöntemlerinin kullanıldığı bir tekniktir. Selülozik kumaşların renklendirilmesinde reaktif ve pigment baskı yaygın baskı yöntemleridir. Reaktif baskıda boyarmaddenin selüloz elyafına bağlanması kovalent bağ ile kimyasal olarak gerçekleşmektedir. Pigment baskı ise suda çözünmeyen ve tekstil liflerine afinitesi olmayan renkli partiküllerin binder adı verilen kimyasal madde yardımıyla kumaşa bağlanması esasına dayanmaktadır. Konvansiyonel bir baskı yöntemi olan rotasyon baskı tekniğinde, üzerinde baskısı uygulanacak desene sahip silindir şablonların dönme hareketinden yararlanılır. Şablonların içine pompalanan baskı patının bir rakle bıçağı yardımıyla silindir üzerindeki deseni oluşturan deliklerden kumaşa aktarımı sağlanmaktadır. Dijital baskı tekniğinde ise baskı patı damlacıklarının desene göre püskürtülerek kumaş yüzeyine aktarımı sağlanmaktadır. Dijital baskı tekniğinde konvansiyonel baskı yöntemlerinde kullanılan desen şablonları olmayıp, desen doğrudan baskı yapılacak malzeme üzerine püskürtülmekte olup, baskı işlemi sırasında kumaşa temas olmamaktadır. Bu çalışmada farklı baskı yöntemleriyle (konvansiyonel ve dijital) baskı yapılan dokuma ve örme konstrüksiyona sahip pamuklu kumaşların baskısız ve baskı sonrası yüzey (pürüzlülük ve sürtünme katsayısı) ve spektrofotometrik özellikleri incelenmiştir. Baskı yöntemi olarak konvansiyonel baskıda reaktif ve pigment baskılar rotasyon şablon olarak uygulanmış, dijital baskıda reaktif baskı uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde genel olarak, pigment baskı sonrası dokuma kumaşların pürüzlülük değerleri daha düşük elde edilirken, örme kumaşların daha yüksek elde edilmiştir. Baskılı kumaşların, sürtünme katsayıları baskısız kumaşlara göre artış göstermiştir. Dokuma kumaşların örme kumaşlara göre daha yüksek % reflektans değerleri verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Printing is a technique in which various printing methods are used for the purpose of coloring and patterning fabrics. Reactive and pigment printing are common printing methods for coloring cellulosic fabrics. In reactive printing, the dye is chemically bonded to the cellulose fiber with a covalent bond. Pigment printing is based on the principle of binding colored particles that are insoluble in water and have no affinity for textile fibers to the fabric with the help of a chemical substance called binder. In the rotation printing technique, which is a conventional printing method, the rotation movement of the cylinder templates with a pattern on it to be printed is used. The printing paste pumped into the templates is transferred to the fabric through the holes forming the pattern on the cylinder with the help of a printing squeegee. In the digital printing technique, the printing paste droplets are sprayed according to the pattern and transferred to the fabric surface. In the digital printing technique, there are no pattern templates used in conventional printing methods, the pattern is sprayed directly onto the material to be printed, and there is no contact with the fabric during the printing process. In this study, the surface (surface roughness and friction coefficient) and spectrophotometric properties of cotton fabrics with woven and knitted construction printed with different printing methods (conventional and digital) were investigated. As a printing method, reactive and pigment printings were applied as rotation screens in conventional printing, and reactive printing was applied in digital printing. The results generally showed that pigment printing resulted in lower roughness values for woven fabrics, while knitted fabrics had higher values. The friction coefficients of printed fabrics were also increased compared to unprinted fabrics. It was seen that woven fabrics gave higher percentage reflectance values than knitted fabrics.