Cangıllı (Şefaatli-Yozgat) florit cevherleşmesininmineralojik ve jeokimyasal özellikleri
Mineralogical and geochemical characteristics of the Cangıllı (Şefaatlı-Yozgat) fluorite mineralization.
  1. Tez No: 1012624
  2. Yazar: İPEK ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu'da Kırşehir Masifi içerisinde yer alan Cangıllı (Şefaatli–Yozgat) florit yatağının oluşum özellikleri; petrografik incelemeler, jeokimyasal analizler ve uydu-tabanlı lineament (çizgisellik) analizleri birlikte değerlendirilerek ortaya konulmuştur. İnce kesit çalışmalarında, alkali siyenitik ana kaya içerisinde gelişmiş kırık ve çatlak zonlarının başlıca fluorit, kuvars ve kalsit mineralleri tarafından doldurulduğu; feldispatlarda yaygın serisitleşme ve killeşme alterasyonlarının bulunduğu belirlenmiştir. XRD analizleri, tüm örneklerde florit, kalsit ve kuvars mineral birlikteliğini doğrulamıştır. Ana oksit, iz element ve nadir toprak element (NTE) jeokimyası sonuçları, floritlerin alkali–felsik karakterli bir magmatik sistemle ilişkili, F-zengin ve evrimleşmiş hidrotermal akışkanlardan çökelmiş olduğunu göstermektedir. Tb/La ve Tb/Ca oranları, erken evrede La-zengin, geç evrede ise Tb-zengin florit çökelimini desteklemektedir. Uydu görüntüleri (Landsat-8 OLI) ve arazi verileri kullanılarak hazırlanan lineament haritaları ve gül diyagramları, florit damarlarının bölgedeki kırık ve fay sistemleriyle güçlü bir yapısal kontrol altında geliştiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Cangıllı (Şefaatli–Yozgat) florit yatağı; alkali magmatizma ile ilişkili, yapısal olarak kontrol edilen ve çok evreli hidrotermal süreçlerle gelişmiş bir damar tipi florit cevherleşmesi karakteri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation characteristics of the Cangıllı (Şefaatli–Yozgat) fluorite deposit, located within the Kırşehir Massif in Central Anatolia, were investigated through an integrated evaluation of petrographic observations, geochemical analyses, and satellite-based lineament studies. Thin section analyses indicate that fracture and crack zones developed within the alkaline syenitic host rocks are predominantly filled by fluorite, quartz, and calcite minerals, while feldspars exhibit widespread sericitization and argillic alteration. X-ray diffraction (XRD) analyses confirm the consistent mineral assemblage of fluorite, calcite, and quartz in all investigated samples. Major oxide, trace element, and rare earth element (REE) geochemical data reveal that the fluorites were precipitated from F-rich, evolved hydrothermal fluids genetically related to an alkaline–felsic magmatic system. The Tb/La and Tb/Ca ratios support an early-stage La-enriched fluorite precipitation followed by a late-stage Tb-enriched fluorite crystallization. Lineament maps and rose diagrams generated from Landsat-8 OLI satellite imagery and field-based structural measurements demonstrate that fluorite veins are strongly controlled by regional fracture and fault systems. In conclusion, the Cangıllı (Şefaatli–Yozgat) fluorite deposit represents a structurally controlled, vein-type fluorite mineralization formed through multistage hydrothermal processes associated with alkaline magmatism.