Fibromiyalji tanılı hastalarda vücut antropometrik indeksleri ile ağrı ve fonksiyonel durum arasındaki ilişki
The relationship between body anthropometric indices and pain severity and functional status in patients with fibromyalgia
- Tez No: 1012687
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk ve fonksiyonel yetersizlik ile seyreden, yaşam kalitesini belirgin biçimde olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, FMS tanılı kadın hastalarda vücut kompozisyonunu yansıtan geleneksel ve yeni nesil antropometrik indeksler ile ağrı, semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Bu kesitsel çalışmaya, Trakya Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde takip edilen 90 FMS tanılı kadın hasta dâhil edildi. Katılımcıların yaş, tanı süresi ve farmakolojik tedavi durumları kaydedildi. Antropometrik değerlendirmede vücut kitle indeksi (VKİ), beden adipozite indeksi (BAİ), beden şekil indeksi (ABSI), beden yuvarlaklık indeksi (BRI), koniklik indeksi (KOİ), abdominal hacim indeksi (AVI), kalça indeksi (Kİ), bel/kalça oranı (BKO) ve toplam vücut yağ yüzdesi kullanıldı. Ağrı ve semptom şiddeti Görsel Analog Skala (VAS), Yaygın Ağrı İndeksi (YAİ) ve Semptom Şiddet Skoru (SŞS) ile; fonksiyonel durum Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 48.18±8.86 yıl idi. Yaş ile FMS tanı süresi arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Yaş ilerledikçe 6DYT mesafesinin azaldığı görüldü (p<0,05). VAS ile YAİ, SŞS ve FEA arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulundu (p<0,05). Tanı süresi uzadıkça BRI, AVI ve toplam vücut yağ yüzdesinin arttığı; antropometrik indeksler arasında yalnızca ABSI'nin VAS ile anlamlı ilişki gösterdiği saptandı (p<0,05). Buna karşın 6DYT mesafesi ile toplam vücut yağ yüzdesi, VKİ, BRI, AVI, KOİ ve BAİ arasında anlamlı negatif ilişkiler bulundu (p<0,05). Sonuç olarak, bu çalışma FMS'de vücut kompozisyonu ve yağ dağılımının ağrı şiddetinden ziyade fonksiyonel kapasite üzerinde belirleyici bir role sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle abdominal-visseral yağlanmayı yansıtan antropometrik indekslerin objektif performans ölçütleri ile ilişkili bulunması, obezitenin FMS'de fiziksel işlevselliği mekanik ve metabolik yük üzerinden sınırladığını düşündürmektedir. Bu bulgular, FMS yönetiminde ağrı kontrolünün yanı sıra vücut kompozisyonunun ve özellikle abdominal obezitenin hedeflendiği bireyselleştirilmiş egzersiz ve yaşam tarzı müdahalelerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic disorder characterized by widespread musculoskeletal pain, fatigue, and functional impairment, leading to a substantial reduction in quality of life. The aim of this study was to evaluate the associations between traditional and novel anthropometric indices reflecting body composition and pain severity, symptom burden, and functional capacity in women diagnosed with FMS. This cross-sectional study included 90 female patients with FMS who were followed at the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Trakya University Hospital. Data on age, duration since diagnosis, and pharmacological treatment status were recorded. Anthropometric assessment included body mass index (BMI), body adiposity index (BAI), a body shape index (ABSI), body roundness index (BRI), conicity index (CI), abdominal volume index (AVI), Hip index (HI), waist-to-Hip ratio (WHR), and total body fat percentage. Pain and symptom severity were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), Widespread Pain Index (WPI), and Symptom Severity Score (SSS), while functional status was evaluated using the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and the 6-Minute Walk Test (6MWT). Associations between variables were analyzed using appropriate statistical methods. The mean age of the patients was 48.18 ± 8.86 years. A significant positive association was observed between age and duration since FMS diagnosis (p<0.05), while increasing age was significantly associated with reduced 6MWT distance (p<0.05). VAS scores showed significant positive correlations with WPI, SSS, and FIQ scores (p<0.05). As disease duration increased, BRI, AVI, and total body fat percentage also increased significantly, and among anthropometric indices, only ABSI demonstrated a significant association with VAS (p<0.05). In contrast, 6MWT distance was significantly and negatively associated with total body fat percentage, BMI, ABSI, AVI, CI, and BAI (p<0.05). In conclusion, this study demonstrates that body composition and fat distribution in FMS predominantly influence functional capacity rather than pain severity. The significant associations between abdominal-visceral adiposity-related anthropometric indices and objective performance measures suggest that obesity limits physical function in FMS primarily through mechanical and metabolic burden. These findings highlight the importance of integrating individualized exercise and lifestyle interventions targeting abdominal obesity into the clinical management of FMS, with a focus on preserving and improving functional capacity beyond pain control.