LCD dünyası ve LCD projektörler
- Tez No: 101276
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Likit kristal, bir durumun katı ve sıvı arasındaki element halidir. Likit kristaller, ilk kez 1881 yılında Avusturyalı bir botanist tarafından bulunmuştur. Likit kristaller hem katı hem de sıvı özellikler gösterebilen hemen hemen saydam maddelerdir. Likit kristallerin bir ekran yapısında kullanımı 1971 yılından bu yana geliştirilmekte ve digital video kameralardan, monitörlere ve hatta minyatür televizyonlara kadar bir çok alanda boy göstemeye başlamıştır. LCD lerin kullanım alanları son yıllarda oldukça çok artmaya başlamıştır; televizyonlar, kelime işlemciler, bilgisayarlar ve diğer elektronik ofis makinalarının kullanımına bağlı olarak gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinmiştir. Bu tez çalışmasında da LCD nin yapısı, özellikleri,çeşitleri, kullanım alanları ve ayrıca LCD nin kullanım alanlarından biri olan LCD projektörlere yer verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Liquid crystal is a term that indicates the status of a substance that is neither solid nor liquid. Liquid crystals were discovered by the Austrian botanist Rheinitzer in 1888. In the beginning, liquid crystals were initially too unstable to use as a material for manufacturing display units, creating several merchandising problems for LCD technology until 1971, some scientific breakthrough was made in. Application for liquid crystal displays now extend beyond calculators and digital watches to countless products other products, including word processors, televisions and even video systems on trains. LCD are finding a growing variety of applications in televisions, word processors, personal computers and in other electronic office equipments products. This research is include that structure, specifications, kinds, applications of LCD and LCD Projectors are one of applications of LCDs. xu