Konut üretimi bağlamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde toplam kalitenin sağlanması
  1. Tez No: 101277
  2. Yazar: ERHAN ŞEMSEDDİN ONURALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
ÖZET KKTC'de Konut üretimini inceleyen çalışmamız oluşan problemlerin çözümünde Toplam Kalite modelini önermiştir. 1980'lerde başlayan kalite tartışmaları kavramsal ve yürütsel bir dinamizim içerisinde yönetim dünyasında büyük bir ağırlık kazanmıştır. Toplam Kalite değişim demektir. Toplumda değişimi yakalamak, toplumsal kaliteyi, çevre ve kentte kaliteyi yaşam mekanı konutta kaliteyi sağlamak, standardı yükseltmek önce bireylerin kalitesini ve bilincini artırmak ile olur. Bunu tek yolunun, bütünsel bir görüş içeren toplam kalite anlayışı ve yönetim bilinci ile olabileceği bu tezde ortaya konulmuştur. Tezimiz yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kuzey KıbnsTürk Cumhuriyeti 'nde kimliksiz ve kalitesiz konut üretimi probleminin varlığına değinilmiş ve bu problemin devamı ile ne gibi sonuçların doğacağı vurgulanmıştır. KKTC'inin ekonomisi ve yüzölçümü küçük, nüfusu az bir ülkedir. KKTC Konut ve inşaat sektöründe toplam kalitenin sağlanması modeli“ Pilot Bölge Uygulaması”gibi değerlendirilebilinir. Tezimiz, Kuzey Kıbrıs'ta“Konut üretimi”üzerine hazırlanan ilk doktora tezi çalışması, Türkiye'de“Konut üretimide Toplam Kalite”konusunda hazırlanan ilk doktora tezi olduğu araştırmalarımızın sonucunda belli olmuştur. Araştırmada izlenen yöntemimiz, tezin kullamlabilirliliği ve tezin kabulü ile tez sonrası aktiviteler belirtilmiştir. İkinci bölümde, tezin zemininin temelini tarihi verilere bağlama açısından, Kuzey Kıbrıs'ta Konut üretiminin tarihsel gelişimi ve kıbns tarihinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu bilgiler Ek I.'de verilen fotoğraf içerikli şekiller ile desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, Kuzey Kıbrıs'ta Konut üretiminde yeralan üretim organları ve kamu örgütleri, sivil toplum örgütleri ve yasaların mevcut durumu ve sorunlar incelenmiştir. xıuDördüncü Bölümde, KKTC 'de Konut üretiminde mevcut durum ve kalite sorunları ele alınmıştır. Bu sorunların, devletin diğer soruman ile bağlantıları incelenmiştir. Konut kullanımı ve memnuniyeti anketi sonuçlan ile ilgili veriler belirtilmiştir. Kıbns Türk Toplumunun (müşteri) Konut Yaşamında ne kadar tatmin olduğu ortaya konmuştur. Beşinci Bölümde, Dünya' da Toplam Kalite Yönetimi ve standartlaşma ile ilgili çalışmalara değinilmiştir. Bu konudaki tanımlamalar yapılmıştır. Toplam Kalite Yönetiminde son yenilikler aktanlmış ve Toplam kalite ile toplumsal kalitenin bir bütün olduğu vurgulanmıştır. Altıncı bölümde, Konut üretiminde toplam kalitenin sağlanması üzerinde tasarlanan model ortaya konmuştur. Konut üretiminde“ Kalite Değeri”önerisi yapılmıştır. Model Alt ana Başlıklan: A) Çevre yönetiminde Toplam Kalite B) Üniversite ve Meslek Teknik Eğitiminde Kalitenin Sağlanması C) Devletin Konut Üretimine Dahil Olduğu Birimlerde Yeniden Yapılanma D) Sivil Toplum Örgütlerinde ve (Müteahhitler) İnşaat Şirketlerinde Toplam kalite Doğrultusunda Çalışmalar E) Konut Kalite değeri ve Konut Toplam Kalite Değeri F) Yeni Örgüt Yapılarını Kurulması (Yapı sigortası, Yapı Araştırma Enstitüsü, Toplam Kalite Değeri Denetleme Birimi vb.) G) Yerel Yönetimlerde Toplam Kalite Yönetimi H) Medya yolu ile toplumun kalite bilinçlendirilmesi I) Yasal Düzenlemeler Sonuç bölümünde olarak Konut üretiminde toplam kalitenin sağlanması modeli KKTC'ne uygulanması ve modelin etkinliği aktanlmıştır. Tezin sonunda verilen eklerde ise anket forumlan ve Kıbns Konut Mimarisi, Üretimini görsel olarak anlatan Fotoğraf içerikli şekiller sunulmıştur. xıv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work is a review on housing production and the problems involving it in the Turkish Republic of Northern Cyprus. Our work recommends the Total Quality model for the solution of these problems. The discussion about quality, which started in the early 80's in Turkey, has gained a great importance in the management world within a conceptual and practical dynamics. Total Quality means Change. Reaching change in society is possible by providing social quality, quality in the environment and city, quality in our households, by bettering the life standard but mainly by bettering the individual's consciousness. The comprehension of total quality, which includes complete visibility and management, has been put forward. The dissertation consists of seven parts. In the first part the problem of housing production in the Turkish Republic of Northern Cyprus is pointed out. What kinds of problems are to be expected in case these problems continue, have also been put forward. The Turkish Republic of Northern Cyprus is a country with a small economy, area and population. To be able to provide the Total Quality model in the building trade, the Turkish Republic of Northern Cyprus can be appreciated as a“ Pilot Region Application”According to our research this dissertation is the first one in the Turkish Republic of Northern Cyprus that has been prepared on the subject“Housing Production”and is also the first one to be prepared on the subject“Total Quality in Housing Production”in Turkey. The process used in this research defines the usage of our thesis and points out the activities after the acceptance of the dissertation. In the second part of the dissertation, from the point of connecting the dissertation layout to historical database, the historical improvements of house construction in the Turkish Republic of Northern Cyprus and the history of Cyprus are presented. In addition figures and photographs in Annex I support this information. xvIn the third part production organs, public organisations, civil society organisations and present status of laws and problems have been examined. In the fourth part present status of quality problems of housing production in the Turkish Republic of Northern Cyprus have been examined. The link between these problems and other governmental problems have been examined. Facts related to inquiry results concerning house usage and gratitude are put forward. Facts about how much the Turkish Cypriot Society's customers are satisfied with the House Life has also been put forward. In the fifth part the management of total quality in the world and works on standardisation are being mentioned. The definitions concerning these subjects are made. The latest novelties of total Quality Management are introduced and it is stated that total quality and social quality is a whole. In the sixth part a model projected about providing total quality at housing production has been put forward.“ Quality Value”in housing production is recommended. Subtitle of the MODEL: A) Total Quality in the Environment Management. B) Total Quality at Universities and in Technical Secondary Schools - Total Quality İn Education C) Reorganisation and Reengineering in the state departments related with Housing Production Sector. D) Works on Total Quality within Civil Society Organisations and Construction Firms According To The Total Quality model. - Regulation Changes of Civil Society Organisations. E) House Quality Value and Total Quality Value. F) The establishment of new construction organisations (Building Insurance, Construction Research Institute, Cyprus Turkish Standardisation and Patent Association, Total Quality Value Inspection Unit etc.) G) Total Quality Management in Local Administrations. xviH) People and Society Education about Quality through media. I) General Legal Arrangements. Coordination of Laws and Regulations In the last part of the dissertation the implementation of providing total quality in Housing production in the Turkish Republic of Northern Cyprus and implementation of recommended quality value concepts are made. In the conclusion part of the dissertation, the model efficiency and the appraisal of the work are being described. Questionnaire forms and figures with photographs which describe Cypriot Housing Architecture and Production, technical pictures of social housing, mass housing projects are visually presented in the Annex. XVII