Demans alt tipleri ayırıcı tanısında uzun süreli potansiyalizasyon-benzeri plastisitenin, kantitatif EEG özelliklerinin ve serum prolaktin, oksitosin ve BDNF seviyelerinin araştırılması
The differential diagnosis of dementia subtypes with long term potentialization-like plasticity, quantitative EEG characteristics and serum prolactin, oxytocin and bdnf levels
- Tez No: 735426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇ ÇAĞRI POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Demans; etkilenen bireylerde ağır işlev kaybına yol açarak, dünya çapında önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda demans sendromlarının tanısında ve ayırıcı tanısında kolay uygulanabilir, hastalığa özgül ve güvenilirliği yüksek olabilecek biyobelirteçlerden; uzun süreli potansiyalizasyon-benzeri plastisiteyi, kantitatif EEG özelliklerini ve serum prolaktin, oksitosin ve BDNF seviyelerini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza; 26'sı Alzheimer hastalığı (AD), 28'i Lewy Cisimcikli Demans (LCD) ve 15'i Frontotemporal Demans (FTD) tanısı ile izlenen hastalar ve 33'ü bilişsel olarak normal yaşlı kontrol grubu olmak üzere toplam 102 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların, serum prolaktin, sT3, sT4, TSH, oksitosin, BDNF düzeyleri; TMS ile istirahat motor eşiği (RMT), Uzun Süreli Potansiyalizasyon Benzeri aktiviteleri (LTP) ve 19 kanallı bilgisayarlı EEG verileri elde edilmiştir. Klinik değerlendirmede klinik veri formu, SMMT, NPI-C, ALBA tarama enstrümanı, Global Yıkım Ölçeği ve Klinik Demans Derecelendirme skorları kullanılmıştır. Bulgular: Serum prolaktin düzeyleri LCD erkeklerde, kontrol grubu erkeklere göre anlamlı derecede düşük (p=0.04), AD grubu kadınlarda, post-hoc analizde kontrol ve FTD grubu kadınlara göre yüksek belirlendi (sırasıyla p=0.03, p=0.03). Serum sT3 düzeyleri ve sT3/sT4 oranı LCD'de tüm gruplara göre anlamlı olarak düşük saptandı. (sırasıyla p=0.004, p=0.002). Ek olarak FTD'de serum sT3 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p=0.01). Serum oksitosin ve BDNF seviyelerinde anlamlı bir farklılık belirlenmedi (p>0.05). TMS'den elde edilen RMT ve LTP benzeri aktiviteler ise AD ve LCD'de kontrole göre anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Dementia causes severe functional loss in affected individuals and constitutes an important health problem worldwide. In our study, we aimed to investigate the role of several easily measurable potential biomarkers in the differential diagnosis of dementia syndromes: long-term potentiation-like plasticity, quantitative EEG characteristics, and serum prolactin, oxytocin and BDNF levels. Method: A total of 102 participants; 26 subjects including patients with Alzheimer's disease (AD), 28 subjects Lewy Body Dementia (LBD) and 15 subjects Frontotemporal Dementia (FTD) and 33 elderly subjects with normal cognition were enrolled. Participants' serum prolactin, fT3, fT4, TSH, oxytocin, BDNF levels; Resting Motor Thresholds (RMT), Long Term Potentialization-like activities (LTP) acquired by TMS, and 19-channel computerized EEGs were obtained. Clinical features were evaluated by a clinical interview form, SMMT, NPI-C, ALBA screening instrument, Global Deterioration Scale and Clinical Dementia Rating Scale. Results: Serum prolactin levels were found to be significantly lower in male LBD patients compared to male controls (p=0.04). Prolactin was also higher in female AD patients compared to female controls and FTD (p=0.03, p=0.03) in the post-hoc analysis. Serum fT3 levels and fT3/fT4 ratio were significantly lower in the LBD group compared to other groups (p=0.004, p=0.002). Also, serum fT3 levels in the FTD group were significantly lower than controls (p=0.01). There was no significant difference between the groups in oxytocin and BDNF serum levels. RMTs and LTP-like activities were significantly lower in the AD and LBD compared to controls.